Los Angeles - Sedm let poté, co odehrála poslední koncert, se kapela Smashing Pumpkins dala znovu dohromady.

Důležitý alternativní band minulé dekády se dvěma Grammy a miliony prodaných alb už potvrdil zastávky letošního turné.

Bude hrát ve Francii, Belgii, Nizozemí nebo Španělsku. Nejblíže od českých hranic vystoupí 2. června na festivalu Rock Am Ring v německém Nürburgu, o den později na Rock Im Park v Norimberku a 6. června je přivítá berlínská Columbiahalle. Červenec a srpen stráví Smashing Pumpkins na cestách po Severní Americe.

Současná podoba kapely se musí obejít bez spoluzakladatelky, basistky D´arcy Wretzy, kterou nahradí Melissa Auf Der Maur, i kytaristy Jamese Iha. Z původní sestavy zůstává bubeník Jimmy Chamberlin a hlavně kapelník, zpěvák a kytarista Billy Corgan.

Jedna z kultovních postav rockové hudby se rozhodla pro vzkříšení temné kapely poté, co neuspěla s novou skupinou Zwan ani se sólovou kariérou. O návratu Smashing Pumpkins, kteří si dali sbohem v prosinci 2000, začal nahlas holohlavý Corgan mluvit předloni.

Očekávání fanoušků je o to větší, že Corgan a jeho spoluhráči nechtějí jen zpěněžit dávnou slávu, ale dávají se všanc i novou nahrávkou. Vydání comebackového alba nazvané Zeitgeist se připravuje na 7. července.