Výstava pořádaná v Muzeu hlavního města Prahy je věnována také kreslíři Janu Fischerovi, i on by se letos dožil sta let. Právě Fischer dal ve svých komiksech Rychlým šípům všeobecně známé tváře.

Kromě Fischerových kreseb uvidí návštěvníci na výstavě například podsadový stan, který si stavěli chlapci ve Foglarově oddílu Dvojka, totem s bobrem známý z Hochů od Bobří řeky, klubovnu Rychlých šípů a samozřejmě také desítky ježků v kleci.

Jestřábovy kroniky

Nejvzácnějšími exponáty jsou však podle pořadatelů kroniky z 20. let, které Foglar psal ještě jako začínající táborový vedoucí.

"Máme je půjčené z Památníku národního písemnictví, kam Jestřáb svoje písemnosti odkázal několik týdnů před svou smrtí. Jejich cena jde dnes do milionů," říká Václav Nosek ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara, které výstavu připravilo.

"Na výstavě jsou také Foglarova skautská vyznamenání. Zajímavá je třeba skautská svastika, která byla před válkou symbolem skautů. Foglar ji dostal v roce 1928. Jakmile se dostal Hitler k moci a svastika se stala symbolem nacistického Německa, skauti tento odznak zrušili," vysvětluje autor výstavy Václav Nosek.

Mezi pozoruhodné exponáty podle něj patří také cizojazyčná vydání foglarovek.

Do ČSSR se Foglar pašoval

"Unikátní jsou knížky tištěné v Německu v 80. letech, kdy byl v Československu Foglar zakázaný. Lidé si to sem vozili jako vzácnost, na černém trhu se pak prodávaly až za osm set korun," dodává Václav Nosek.

Nepřízeň režimu postihla Foglara v Československu dvakrát. Nejprve po roce 1948, podruhé po začátku normalizace. Publikovat mohl jen v druhé polovině 60. let a pak znovu až po revoluci v roce 1989.

Nakladatelství Olympia se tehdy ujalo vydání jeho souborného díla. Podle znalců je o Foglarovy knížky velký zájem dodnes.

"Knížky vychází neustále, většinou v nákladu kolem pěti tisíc kusů. Ovšem například velká kniha Rychlých šípů, ve které je všech 316 příběhů, má teď už třetí vydání a prodalo se jí kolem šedesáti tisíc výtisků," říká Václav Nosek ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara.

Rychlé šípy pořád táhnou

"Děti ho pořád čtou, protože tam je dobrodružství, tajemno, vzor pravého kamarádství a poctivosti a to děti láká. Pokud jsou na to děti správně naladěné, tak do sebe strašně rychle načerpávají," myslí si Nosek.

Nové generace foglarovců se podle něj budou rodit pořád. Ty stávající se mohou kromě výstavy těšit i na další akce spojené s 100. výročím.

Česká pošta chystá speciální foglarovskou známku, v muzeu se budou konat veřejná čtení z Foglarova díla, na pultech už se objevila knížka Stoletý hoch od Bobří řeky o Foglarově životě i metodách, které uplatňoval ve svém oddílu.

Výstava věnovaná Foglarovi se koná také v Brně. Až do 6. října je v tamním Moravském zemském muzeu k vidění expozice s názvem "Kde oblaka bílá plují…". Pražská konkurenční výstava potrvá do 2. září.