Senátorka za New York Hillary Clintonová na své webové stránce nabízí veřejnosti pro internetové hlasování celkem devět písniček, z nichž mají vybrat svou nejoblíbenější.

Ve výběru jsou dvě písničky od skupiny U2, jedna od country kapely Dixie Chicks, další od The Temptations, Shanii Twain či The Staple Singers.

 

Podle vyjádření Clintonové na jejích webových stránkách už výběrem ústřední písně své prezidentské kampaně strávila se svým týmem měsíce, teď tedy dává veřejnosti šanci zasáhnout do podoby klání o prezidentské křeslo.

Podle některých komentátorů lze ale tuto aktivitu brát jako součást strategie, která velí Clintonové navázat osobnější vztah s voliči. Clintonové totiž někteří pozorovatelé vyčítají chladnost a odtažitost při vystupování na veřejnosti.

Clintonová je jednou z favoritek klání o prezidentské křeslo za americké demokraty. Volba prezidenta USA je naplánována na příští rok.

Slavné popové nebo rockové skladby bývají nedílnou součástí každé presidentské kampaně. Bill Clinton si v roce 1992 pomohl do Bílého domu hitem Don´t Stop od Fleetwood Mac, naopak Georgi McGovernovi v roce 1972 proti Nixonovi nepomohl ani Paul Simon s melancholickou Bridge over Troubled Water.

John Kerry si proti Bushovi chtěl marně pomoci skladbou No Surrender od Bruce Springsteena, který pomohl v roce 1984 podruhé vyhrát Ronaldu Reaganovi, který použil jeho slavnou hitovku Born In The U.S.A.

Prvním presidentem, který použil píseň coby jeden z motivů své kampaně, byl v roce 1932 Franklin D. Roosevelt, který se snažil hospodářskou krizí zdecimovanou zemi povzbudit skladbou Happy Days Are Here Again.

Poměrně běžnou praxí je i skladba složená pro určitého kandidáta na zakázku, Nixon šel například v roce 1968 do voleb se skladbou Nixon´s the One, Lyndon B. Johnson si nechal zkomponovat píseň Hello Lyndon, zatímco jeho neúspěšný sok Barry Goldwater kontroval skladbou Go With Goldwater.