Paříž - Udělením hlavních cen skončí dnes večer v jihofrancouzském letovisku Cannes jubilejní 60. ročník slavného filmového festivalu.

O Zlatou palmu se ucházelo dvaadvacet filmů. Česká republika ani Slovensko nebyly v této hlavní ani v dalších soutěžních kategoriích zastoupeny; v Cannes se prezentovaly jen na komerčně zaměřeném filmovém trhu. Miroslav krobot nicméně harjev soutěžním maďarském filmu muž z Londýna.

V hlavní soutěži na sebe upoutaly pozornost hlavně snímek americké bratrské režisérské dvojice Ethana a Joela Coenových Tahle země není pro starý, rumunský film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny), další americký titul Zodiac nebo film v Německu narozeného Turka Fatiha Akina Na druhé straně.

Fatih už v sobotu získal cenu ekumenické poroty, rumunský snímek zase cenu Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI.

Za necelé dva týdny trvání se na nicméně neobjevil žádný film, který by výrazně vyčníval nad ostatní, takže soutěž stále zůstává otevřená. Navíc porota v Cannes už tradičně vyvádí kritiku, diváky i věštce z omylu.

První velká trofej už ale zná nositele. Americká herečka Jane Fondová dostala mimořádnou Zlatou palmu za celoživotní dílo a za společenskou angažovanost.

Cenu jí předal prezident festivalu Gilles Jacob, který ji označil za "ženu, která bojuje a která vyhrává" - a připomněl tak její zapojení do boje proti válce ve Vietnamu a nyní v Iráku. Prý si nikdy nemyslel, že v Cannes dostane cenu žena, kterou sledovala FBI a na kterou je založen spis o 20 tisících stránkách.

Zlatá palma za celoživotní dílo byla na canneském festivalu za šedesát let udělena jen třikrát - francouzským režisérům Alainu Resnaisovi a Gérardu Ourymu a pak francouzské herečce Jeanne Moreauové. Slavný švédský režisér Ingmar Bergman v roce 1997 dostal Palmu palem.

Devětašedesátiletá dvojnásobná držitelka Oscara se v sobotu také zúčastnila večera uspořádaného na počest jejího otce Henryho Fondy zesnulého v roce 1982. Během večera byl promítnut film Sydneyho Lumeta Dvanáct rozhněvaných mužů, ve které hrál legendární herec hlavní úlohu. (Ve filmu hrál také Jiří Voskovec.)