Od sedmé večer do jedné v noci bude zdarma otevřeno 45 muzeí a galerií, které představí stále expozice i speciální doprovodné programy. Nebudou chybět přednášky, komentované prohlídky, koncerty, divadla anebo výtvarné dílny.

Do letošní muzejní nocise zapojí jak pravidelní účastníci - Národní muzeum, Pražský hrad, Národní galerie anebo třeba Muzeum městské hromadné dopravy, tak i tři nováčci.

"Novými objekty jsou Muzeum Kampa, Muzeum Karlova mostu a Popmuseum v Břevnově. Ubylo pouze Národní technické muzeum, které je v rekonstrukci," řekl před letošním ročníkem ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

 

Muzeum Karlova mostu bude veřejnosti během muzejní noci zpřístupněno vůbec poprvé, jeho oficiální otevření je dokonce plánováno až na neděli.

Stejně jako loni čeká na návštěvníky Pražské muzejní noci také bezplatná doprava mezi jednotlivými objekty. Spojí je osm nízkopodlažních autobusových linek, které zajistí Dopravní podnik. Jízdní řády jsou už předem ke stažení na webu muzejní noci.

Podle zástupců dopravního podniku najezdí jejich 330 spojů přes 4500 kilometrů. Centrálním přestupním bodem, kam se budou všechny autobusy sjíždět, bude náměstí Jana Palacha. Tam už ode dneška stojí informační stánky, kde návštěvníci dostanou tištěný program muzejní noci.

Organizátoři akce letos čekají rekordní účast. Ta zatím rostla s každým ročníkem. První muzejní noc v roce 2004 zaznamenala 50 tisíc návštěvnických vstupů, o rok později už jich bylo 120 tisíc a vloni se vyšplhala na 160 tisíc.

Pražská muzejní noc je vyvrcholením Festivalu muzejních nocí, který byl zahájen 19. května v Brně. Kromě Prahy budou v sobotu muzejní noci také v Králíkách, Humpolci a Turnově.