Magického vypravěče v roce 1989 za knihu Satanské verše, údajně urážející islám, odsoudil k trestu smrti tehdejší íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Chomejní. A přestože fatvu o deset let později země oficiálně zrušila, nynější vyznamenání ji pobouřilo.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí prohlásil, že ocenění odpadlíka jen ukazuje na islamofobii britských oficiálních míst a ostouzí všechny muslimy. Navíc to podle nich dokazuje, že urážka věcí, které jsou jim svaté, nebyla náhoda a že se na ní podílely i další západní země.

Britský protějšek mu oponuje, že vyznamenání je zasloužené. Oceněné navrhuje dvoru veřejnost a skupiny odborníků.

Dalším osobnostem, které získaly vyznamenání za zásluhy o kultury, už takové reakce nehrozí: oceněn byl například zpěvák Joe Cocker, sopranistka Emma Kirkbyová nebo zakladatel festivalu v Glastonbury, farmář Michael Eavis.

Královna se narodila 21. dubna, oficiální oslava jejích narozenin se však vždy koná v červnu. Tituly a vyznamenání královna uděluje nejen u příležitosti svých narozenin, ale i na Nový rok. Tradice pochází ze 13. století, kdy britští monarchové začali odměňovat své poddané šlechtickými tituly.