Zvláštní cenu udělila mezinárodní porota, kterou vedl šéfredaktor nejvlivnějšího filmového periodika Variety Peter Bart, australskému snímku o ilegálních přistěhovalcích Šťastné míle režiséra Michaela Jamese Rowlanda. Cena za režii připadla norského filmaři Bardu Breienovi za snímek Kurz negativního myšlení.

V konkurenci 13 dalších titulů se neztratily české Vratné lahve, neboť Zdeněk Svěrák převzal zvláštní uznání za scénář. Film se navíc stal vítězem diváckého hlasování. Další zvláštní uznání získal Leonid Broněvoj za roli v ruském filmu Alexeje Popogrebského Prosté věci. Za nejlepší herecké výkony byli oceněni Sergej Puskepalis (Prosté věci, Rusko) a Elvira Mínguezová (Ostych, Španělsko).

Vyhlášení cen bylo součástí závěrečného ceremoniálu, při kterém ve Velkém sále hotelu Thermal usedli například premiér Mirek Topolánek, exprezident Václav Havel s chotí a také kardinál Miloslav Vlk.

Porota oceňující dokumentární snímky předala hlavní cenu v kategorii nad 30 minut režisérce Lucii Králové za "dokumentární detektivku" Ztracená dovolená. Zvláštní uznání převzal bulharský filmař Andrej Paounov za snímek Problém s komáry a jiné příběhy. Z krátkých dokumentů byl jako nejlepší oceněn ruský režisér Sergej Loznica za snímek Artěl. Zvláštní uznání dostala lotyšská dokumentaristka Laila Pakalninová.

Hlavní cenu v sekci Na východ od západu převzal chorvatský režisér Ognjen Sviličić za komorně laděný příběh otce a syna nazvaný Armin. Zvláštní uznání si odnesl estonský filmař Ilmar Raag za mrazivý příběh o školní šikaně Třída.

Zaplněný sál pak vestoje aplaudoval americkému herci, režisérovi a producentovi Dannymu DeVitovi, když z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky převzal Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Herec malé postavy byl překvapen i dojat touto těžkou a velkou cenou. "Když ji přivezu domů, bude to skvělé," radoval se. DeVito poděkoval i Václavu Havlovi a dodal, že byl pro něj velkou inspirací.

"Můj přítel Miloš Forman, se kterým jsem točil snímek Přelet nad kukaččím hnízdem, mi říkal, že tato země je krásná," uvedl DeVito a plnému sálu prozradil slovo, které ho tehdy režisér naučil a on ve filmu používal - totiž hovno.

Když islandský režisér Kormákur převzal Křišťálový globus za thriller o problematice možného zneužití genetických informací, prozradil, že na Islandu se točí jen pět filmů do roka. "Z nich tři máme ve Varech a ještě jsme vyhráli," neskrýval radost. Severní blata líčí dva paralelní příběhy. V prvním zoufalý muž, zaměstnaný ve výzkumném ústavu genetiky, hledá záznamy, které mají osvětlit původ mozkové choroby jeho zesnulé dcerka. Druhý sleduje detektiva na při vyšetřování vraždy starého muže, který žil v ponurém sklepním bytě.

Na svého syna Jana směroval díky Zdeněk Svěrák. "Děkuji mu za to, za co jsem ho při psaní nenáviděl - když mě nemilosrdně nutil k přepisování. Děkuji své ženě, že na mě mluví, tak jak mluví, protože napsat dialogy pro Danielu Kolářovou je pak hračka. Děkuji i porotě, že ocenila samotářské a úmorné řemeslo scenáristovo," dodal.

I Bartoška poděkoval. Tradičně umělecké ředitelce Evě Zaoralové a svým spolupracovníkům včetně moderátora Marka Ebena. Divákům, bez nichž by festival nebyl, ministerstvu kultury, městu, kraji a porotám. "Byli jste skvělí," uvedl. Pozval všechny na 43. ročník, který se uskuteční od 4. do 12. července 2008.

Přítomní poté zhlédli americkou komedii Hezké sny. Vznikla v koprodukci Velké Británie a osobně ji uvedli režisér Jake Paltrow a Danny DeVito. Ten v ní hraje vedle Martina Freemana, Gwyneth Paltrowové a Penelope Cruzové. V kinech se objeví 19. července.

Karlovarský festival nabídl filmovým fanouškům 250 filmů, z nichž devět mělo světovou, deset evropskou a 33 mezinárodní premiéru. Během devíti dnů se akreditovalo 12.071 hostů a filmových fanoušků, zhruba o 500 více než loni. Uskutečnilo se 480 projekcí pro 135.759 diváků. Loni jich do festivalových kin přišlo jen o několik set méně.

Pak už na zvané čekala předpůlnoční party v grandhotelu Pupp, která se v souladu s dnešním datem nesla ve znamení sedmiček. Do jejich tvaru byl zmražen led v nápojích a srdcové karetní "sedmy" zdobily rautové stoly.

Ceny 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary

Velká cena Křišťálový glóbus pro nejlepší film

Severní blata (Mýrin); Island, Německo

režie: Baltasar Kormákur

Zvláštní cena poroty

Šťastné míle (Lucky Miles); Austrálie

režie: Michael James Rowland

Cena za režii

Bard Breien za film Kurz negativního myšlení (Kunsten a tenke negativt); Norsko

Cena za nejlepší ženský herecký výkon

Elvira Mínguezová za roli ve filmu Ostych (Pudor); Španělsko

Cena za nejlepší mužský herecký výkon

Sergej Puskepalis za roli ve filmu Prosté věci (Prostyje vešči); Rusko

Zvláštní uznání

Leonid Broněvoj za roli ve filmu Prosté věci (Prostyje vešči); Rusko

Zdeněk Svěrák za scénář k filmu Vratné lahve; Česká republika, Velká Británie, Dánsko

SOUTĚŽ DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ:

Cena za nejlepší dokumentární film (do 30 minut)

Artěl; Rusko

režie: Sergej Loznica

Zvláštní uznání

Theodor (Teodors); Lotyšsko

režie: Laila Pakalninová

Cena za nejlepší dokumentární film (nad 30 minut)

Ztracená dovolená; Česká republika

režie: Lucie Králová

Zvláštní uznání

Problém s komáry a jiné příběhy (Problemat s komarite i drugi istorii); Bulharsko

režie: Andrej Paounov

SOUTĚŽ NA VÝCHOD OD ZÁPADU:

Hlavní cena

Armin; Chorvatsko, Německo, Bosna a Hercegovina

režie: Ognjen Sviličić

Zvláštní uznání

Třída (Klass); Estonsko

režie: Ilmar Raag

DALŠÍ CENY UDĚLENÉ NA FESTIVALU:

Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

Danny DeVito, USA

Břetislav Pojar, Česká republika

Divácká cena deníku Právo

Vratné lahve; Česká republika, Velká Británie, Dánsko

režie: Jan Svěrák

NESTATUTÁRNÍ CENY:

Cena mezinárodní filmové kritiky (FIPRESCI)

Prosté věci (Prostyje vešči); Rusko

režie: Alexej Popogrebskij

Cena Dona Quijota (federace filmových klubů FICC)

Severní blata (Mýrin); Island, Německo

režie: Baltasar Kormákur

Cena ekumenické poroty

Prosté věci (Prostyje vešči); Rusko

režie: Alexej Popogrebskij

Zvláštní uznání (ekumenické poroty)

Rozhovory s mým zahradníkem (Dialogue avec mon jardinier); Francie

režie: Jean Becker

Europa Cinemas Label (film vybraný z evropských děl, který získá podporu na propagaci a uvedení v kinech Europa Cinemas)

Třída (Klass); Estonsko

režie: Ilmar Raag

Cena České televize - Nezávislá kamera

Ping-pong (Pingpong); Německo

režie: Matthias Luthardt

Cena NETPAC (sítě provozovatelů asijských kin)

Kapela přijela (Bikur hatizmoret); Izrael, Francie

režie: Eran Kolirin