Tentokrát tedy bez lékařů, sestřiček a letušek, ale ze současné vesnice. Od ostatních seriálů by se prý měl lišit hlavně filmovou řečí, hereckými výkony a kontinuálním příběhem. Autoři dokonce mluví o fresce ze života na venkově: pospolitost mizí, lidé splácejí účty za minulost a neumějí se přizpůsobit změnám.

V hlavní roli Josefa Hraběte diváci uvidí Josefa Abrháma, jeho manželku ztvární Jana Hlaváčová, jejich dcery zvané "hraběnky" Zuzana Bydžovská, Lenka Vlasáková, Andrea Elsnerová a Zuzana Vejvodová. Jednu z rolí dostal Richard Krajčo, objeví se v něm Josef Vinklář, Veronika Freimanová, Vladimír Dlouhý, Jiří Langmajer, Vlasta Chramostová, Martin Stropnický nebo Luděk Munzar.

 

Hrabě je soukromý zemědělec, který podřídil celý život budování rodinné farmy. Má pozemky, stroje i zkušenosti, ale představy jeho dcer se od otcových liší. Když přikoupí další pozemky, rodina se vzbouří.

"Žijeme na vesnici, koketujeme s malou farmou a své spíš komické zážitky jsme už zúročili v Ranči u Zelené sedmy," říká Ivo Pelant, který napsal scénář s manželkou Evou.

"Cítili jsme ale potřebu jít dál. Ve středu příběhu jsme opět chtěli mít pevnou rodinu, ale docela jinou než v Ranči u Zelené sedmy. Hrajeme o lidech, pro které už není farma koníčkem, ale obživou, už to nejsou milí amatéři, ale profesionálové."

 

Jinakost seriálu by měl zajistit i Jaroslav Brabec. Pro režiséra filmů Kuře melancholik a Krvavý román nebo televizního snímku P.F. 77 je to první seriálová zkušenost.

"Z nabídky jsem byl překvapený, protože jsem seriál nikdy před tím nedělal a myslím, že navíc nejsem zrovna člověk seriálového typu. Ještě víc jsem byl potěšen poté, co jsem si přečetl první díly. Výchozí materiál mě velmi rychle přesvědčil, že má smysl se s nabídkou poprat," říká režisér.

Podle něj Hraběnky nebudou seriál, na který jsou dnes diváci zvyklí. "Možná, že Hraběnky nezpůsobí totální divácký výbuch, protože jsou možná složitější než seriály, které mají jednoznačně velkou sledovanost. Já pevně věřím, že Hraběnky mají svou hodnotu a nejsou jen průměr. Věřím, že Hraběnky u diváků dopadnou dobře a natrhnou všem triko," míní režisér.

 

"Myslím, že Hraběnky budou úplně jiný seriál taky proto, jakým způsobem se na nich pracovalo. Byla to v podstatě filmová práce. Měli jsme více času, takže spousta scén je mnohem propracovanějších. Lišit se bude i režií," dodává hraběnka Lenka Vlasáková.

Přestože se děj odehrává na Šumavě, všechny lokality byly vybrány v okolí Prahy. Točilo se například v Klatovech, ústřední seriálovou vesnici Maletín našli autoři ve Vysokém Újezdě, padesát kilometrů jižně od metropole.

 

Seriál si vynutil i technicky náročné scény. " Náročné bylo surfovaní na zamrzlém rybníce, sjetí traktoru se senem do rybníka, nebo pád Niny do zamrzlého rybníka," vzpomíná režisér.

Hraběnky vyjdou na podzim knižně. Pokud se bude seriál líbit, možná se dočká dalších řad. "Existuje námět pokračování, ale není teď na pořadu dne," říká scenárista.