Letní krvavé střety 29. a 30. srpna 1813 mezi Chlumcem a Přestanovem – boje, při nichž byla francouzská vojska poražena spojeneckými jednotkami Ruska, Rakouska a Pruska – si rekonstrukcí bitvy v sobotu 30. srpna připomene Chlumec .

„Rekonstrukce, na niž zveme fanoušky vojenské historie z různých míst ČR, se zde nepořádají každý rok. Letos je k tomu ale pádný důvod, od velké bitvy uplyne již 195 let,“ dozvěděli jsme se na chlumeckém obecním úřadu.

Desetisíce mrtvých

Následky střetů z roku 1813 byly fatální. Zemřelo či padlo do zajetí na 11 tisíc napoleonských vojáků, jejich soupeři – ač vítězové – ztratili přes 9 tisíc vojáků.

Rusů padlo na 7 tisíc. Obětem byly postaveny pomníky a hromadný hrob.

Oslavy 195. výročí bitvy začne v Chlumci v sobotu v 9.00 hodin vzpomínkou na tisíce obětí masakru. Před pietními akty u pomníků se odehraje vojenský průvod obcí, slavnostní salva a nástup vojenských jednotek na chlumeckém náměstí. Na náměstí budou historické stánky s občerstvením i řemesly, od 11.00 hodin tu bude hrát dechovka, „úřadovat“ bude i kat.

Vystoupí řád Černých rytířů iTS Trn v Oku. Od15.00 hod. začne rekonstrukce bitvy za Horkou, na 16.30 hodin obec zve na náměstí Dádu Patrasovou s dětskými soutěžemi, Trn v Oku zde předvede historickou módní přehlídku. Od 19.30 hod. vystoupí na náměstí Děda Mládek Illegal Band s repertoárem z nové autorské desky Bobr, ve 21.00 hodin začnou soutěže pro dospělé a čtvrt hodiny na to vypukne ohňostroj. Vše vyvrcholí od 22.00 hodin oficírskou tancovačkou v Domě kultury Chlumec.