Podobnou proměnou prochází na přelomu listopadu a prosince tisíce dalších nadšenců vojenské historie. Vzpomínové akce k výročí bitvy tří císařů u Slavkova jsou tady. A vzpomínkové akce, to jsou pro návštěvníky hlavně vojáci v dobových uniformách.

Všichni z nich už dnes znají scénář bitvy u Tvarožné. „Instrukce jsme dostali prostřednictvím internetu. Takže známe svoje palebné postavení. Budeme útočit na spojenecké jednotky na kopci,“ popsal Žampach.

Než se vydají na pochod, musejí se secvičit a dát do pořádku veškerou výzbroj a výstroj. Hlavně pušky jsou náchylné k selhání. „Má být obleva, takže může snadno selhat křesadlo. Děla tak choulostivá nejsou, musíme je ovšem taky pečlivě vyčistit,“ vysvětlil nadšenec.

A právě výstřely z dokonalých maket historických kanónů budou letos obzvlášť působivé. Rekonstrukce srážky rakouských, pruských a ruských vojsk s Napoleonem na vrchu Santon u Tvarožné se totiž protáhne až do tmy.

„Začátek bitvy jsme letos posunuli z třinácté na patnáctou hodinu. Někteří lidé si totiž stěžovali, že je to příliš brzo po obědě. Navíc i někteří vojáci poukazovali na to, že by nebylo špatné, kdyby bitva končila za přítmí. Umožní to využití některých speciálních efektů,“ potvrdil prezident projektu Austerlitz 2005 Miroslav Jandora. Doplnil, že akcí na Slavkovském bojišti se letos zúčastní asi tisícovka vojáků v dobových uniformách. A opět přijede populární představitel francouzského císaře: americký herec Marc Schneider, který se s postavou Napoleona dokonale sžil.

Na své si nepřijdou jen vyznavači vojenské historie. Podle šéfa slavkovského zámku Aleše Šilhánka se bude ve Slavkově konat předvánoční i řemeslný jarmark, který inspiruje k nákupům dárků pod vánoční stromeček. K tradičním lákadlům patří také ohňostroj. „Ten by měl být letos opravdu velkolepý,“ prohlásil Šilhánek.

Co ale uslyší všichni, kdo se chystají o víkendu na Slavkovské bojiště, nejraději, je bezesporu vzkaz pořadatelů, že vstup na všechny akce bude letos zdarma. To nebývalo ani náhodou dřív vždy pravidlem. Na vysoké vstupné mnozí návštěvníci třeba ve Slavkově před třemi lety nadávali.
Připomínka velkolepého vítězství francouzského vládce a také smrti a utrpení tisíců dnes bezejmenných vojáků i civilistů, se neomezí jen na Slavkov a Tvarožnou.

Pietní akty a další akce se jako každý rok odehrají také v Křenovicích, Jiříkovicích, na Žuráni, Staré Poště a Mohyle míru.

Infografika: Napoleonské dny