V Lipníku nad Bečvou v tomto směru díky dobrým nápadům slavili úspěchy už vloni, Hranice si nechaly zpracovat program rozvoje cestovního ruchu a na něčem podobné pracují i v Přerově.

Úspěšný rok za sebou mají v Lipníku nad Bečvou. Zde od května rozjeli novou průvodcovskou službu, kterou už využilo zhruba 2300 turistů.

„Toto číslo nás příjemně překvapilo. Průvodci obchází během dvou hodin se zájemci trasu a zasvěcují je do historie jednotlivých objektů. V jejich výkladu nechybí historická data, ale ani různé zajímavosti, které se k objektům vážou,“ řekla již dříve mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová.

Průvodcovskou službu zavedli v Lipníku především proto, aby turistům umožnili důkladnou prohlídku zdejší městské památkové rezervace.

„Kromě Olomouce jsme v kraji jediné město, které se může pyšnit městskou památkovou rezervací. Díky průvodcům se tak návštěvníci města dostanou i do míst, která by jinak vidět nemohli,“ vysvětlila Magdalena Gladišová.

Lipník nad Bečvou však má lákadel mnohem více než jen zdejší památkovou zónu. Podle statistik agentury Czech Tourist patří Lipnicko spolu s Hranickem k těm místům Olomouckého kraje, která mají poměrně vysoký turistický potenciál.

„Pro nás je velkou výhodou blízkost hradu Helfštýna, kam ročně přijíždí statisíce návštěvníků. Proto by byla škoda toho nevyužít,“ podotkla Magdalena Gladišová.

Za zajímavé turistické lákadlo se dá považovat i pojmenování jedné z lipnických ulic po imaginárním českém géniu Járovi Cimrmanovi.

Pomohl i pořad v televizi

Obrovský přínos pro zatraktivnění města měl také pořad Toulavá kamera. „To, že se naše město objevilo v červenci v jednom z dílů tohoto pořadu, se projevilo v následujících dnech na přílivu návštěvníků,“ řekla Gladišová.

V letošním roce hodlá Lipník v aktivitách v oblasti rozvoje turistického ruchu pokračovat. „Na 8. května připravujeme slavnostní zahájení turistické sezony, o týden dřív však mohou zájemci využít možnosti prohlídky barokních památek města,“ sdělila mluvčí lipnické radnice.

Podle jejích slov bude nadále pokračovat průvodcovská služba ve městě, stejně tak i společné aktivity s hradem Helfštýnem.

„Připravuje se výstava kovářských prací v exteriérech města, tentokrát s výtvarnou skupinou Kovový projekt,“ sdělila mluvčí. Novinkou bude letos i přestěhování městského informačního centra do nových reprezentativnějších prostor.

Hranice: atrakce jsou hlavně v okolí

Také hranická radnice chce sázet na turistický ruch a proto si nechala zpracovat a schválila Marketingovou studii cestovního ruchu, která postihuje období až do roku 2013.

„Jsme si dobře vědomi, že význam cestovního ruchu stoupá. Je to fenomén doby a proto jsme si i nechali zpracovat tuto studii, která nám ukáže, jak nalákat turisty, aby se sem přijeli podívat a utratit peníze,“ vysvětlil hranický starosta Miroslav Wildner (ODS).

Jak dále uvedl, řadí studie Hranicko k turisticky atraktivnějším lokalitám Olomouckého kraje. „Na prvním místě jsou samozřejmě Olomouc a Jeseníky. Hranicko společně s Lipnickem jsou na tom ve srovnání s ostatními regiony velmi dobře,“ dodal hranický starosta.

Podle jeho slov bude důležitá spolupráce s okolními obcemi a regiony. „Pokud se někdo přijede podívat na Lipnicko nebo na Odersko, aby získal materiály o Hranicku a naopak,“ uvedl Miroslav Wildner.

Podobně jako v případě Lipníku i v okolí Hranic existuje řada turisticky atraktivních míst, kvůli kterým lidé do regionu jezdí. „Jsou to především teplické lázně, Zbrašovské aragonitové jeskyně a Propast,“ řekl Miroslav Widlner.

Město Hranice navíc úzce spolupracuje s Mikroregionem Hranicko, který má vlastní projekty pro rozvoj cestovního ruchu, jako je třeba cyklotrasa po bývalých vodních a větrných mlýnech nebo připravovaná síť koňských stezek.

Přerov láká na lovce mamutů

Město Přerov bude vlastní koncepci na podporu cestovního ruchu teprve schvalovat. „V této věci už proběhla jednání za účasti historiků a starostů okolních měst a obcí,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle jeho slov bylo cílem setkání naplánovat strategii většího zviditelnění Přerova a jeho okolí. Koncepci nyní zpracovává tým profesionálů v Olomouci. Při prezentaci Přerova sází magistrát nejen na významné památky ve městě, ale také v okolí.

„Třeba v Kroměříži nebo Olomouci máme upoutávkové tabule, které zvou návštěvníky těchto měst také do Přerova,“ přiblížil mluvčí.

Předností Přerova je podle jeho slov historický význam města a slavné naleziště hromadného hrobu z období paleolitu v Předmostí.

Už v loňském roce byl veřejnosti zpřístupněn nově postavený Památník lovců mamutů v Předmostí, který by se měl v následujících letech rozšířit o park, naučné stezky po stopách lovců mamutů a další prvky, připomínající návštěvníkům širokého okolí slavnou minulost města.

„Kvůli projektu Mamutov jsme uspořádali v Předmostí také veřejnou debatu s místními občany, abychom znali jejich názory na využití této historické lokality,“ uvedl Přidal.

Známé předmostské naleziště ale není jediným lákadlem pro turisty. Velký zájem mají návštěvníci také o Přerovský zámek a Muzeum Komenského v Přerově, kde je celá řada zajímavých expozic.

Kromě historie Předmostí je totiž Přerov známý také díky působení J. A. Komenského. Učiteli národů a jeho pedagogickému odkazu jsou věnovány i některé výstavy v prostorách muzea.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika