Slavnostním křtem se vypravila na cestu za čtenáři novotou vonící knížka Praha a národní dědictví České republiky. V pražském Paláci Žofín ji představili vydavatelé ze společnosti ACR Alfa. Program večera ale nabídl i nevšední kulturní zážitky. Publiku tak početnému, že se návštěvníci taktak do sálu vešli, se představili i pěvkyně Eva Urbanová a zpěvák Karel Gott. Právě ten je z nové knížky nadšený. A to hned ze dvou důvodů. „Po štacích jsem projel celou naši republiku – ale když jsem v té knize zalistoval, zjistil jsem, že svoji vlast a její poklady vlastně moc neznám. A když jsem v ní našel sebe, že patřím k národnímu dědictví, tak jsem sem šel z Bertramky sem na Žofín pěšky,“ svěřil se s úsměvem.

Dramaturgii se ovšem podařilo skloubit kombinaci i velmi rozdílných stylů a žánrů. V programu tak nechyběly moravské lidové písně v podání Jarmily Šulákové za doprovodu Vojenského uměleckého souboru Ondráš Armády ČR ani nevšední spojení vystoupení královéhradeckých filharmoniků a Zuzany Stirské s uskupením Gospel Time – přičemž společně ukázali, že jim to báječně ladí dohromady. Autorka scénáře Blanka Langerová, která je jednatelkou a ředitelkou ACR Alfa, prostě vybírala z toho nejlepšího, co je na české hudebné scéně k mání. Představila se ale i jako účinkující s poetickým přednesem za hudebního doprovodu.

Byla také hlavní aktérkou slavnostního galakřtu, při němž jí asistoval předseda Senátu Parlamentu ČR Přemysl Sobotka. Ještě předtím ale předvedl své umění český velvyslanec Řádu rytířů Champagne Milan Průcha, který láhev šampaňského otevřel setnutím hrdla pomocí šavle. Pak už se své role ujal početný zástup kmotrů, mezi nimiž nechyběl ani zástupce vydavatele Deníku Karel Tejkl. Všichni popřáli knize jen to nejlepší – dobrý prodej a spoustu spokojených čtenářů, kteří se k ní budou stále rádi vracet. Právě tak, jak to za všechny shrnul Karel Gott: „Přeji té knize velký úspěch. Myslím, že potěší hodně lidí u nás doma i v zahraničí.“

Kniha poučí i poradí, kam se vydat

Knížka Praha a národní dědictví České republiky je nevšední pozvánkou k návštěvě naší vlasti. A také pobídkou k jejímu poznávání – hodně zajímavého o rodné zemi totiž prozradí i našincům. Prostřednictvím trojjazyčných textů nepředstavuje pouze známé památky a přírodní lokality, ale také slavné osobnosti z historie i současnosti – například umělce, vědce či sportovce. Současně publikace obsahuje kontaktní adresy včetně telefonních čísel, e-mailového spojení i odkazů na web, takže se může stát nejen reprezentativním dárkem, ale i vítaným zdrojem inspirace například pro výlety. „Je prostě přehledem turistických možností, poznávacích, relaxačních, lázeňských, sportovních i zábavních aktivit,“ shrnula zaměření informačně obrazové knížky o 624 stranách ředitelka ACR Alfa Blanka Langerová.

První část je věnována procházce hlavním městem, druhá je výběrem toho nejlepšího, co naše republika nabízí. A zdaleka ne jenom v oblasti cestovního ruchu. Stejně jako předchozí knihy z kolekce Zachování kulturní hodnoty a národního dědictví České republiky v Evropské unii, věnované jednotlivým regionům, klade i tento stěžejní svazek 14dílného projektu velký důraz také na folklorní tradice a lidová řemesla; stranou pozornosti ovšem nezůstávají ani výrobky, které České republice dělají jméno ve světě. A čtenáře jistě potěší, že si mohou zalistovat bez toho, že by byli obtěžováni reklamou.

Jak knihu získat

- objednávkou na webových stránkách www.vitejte.cz, jejichž adresa jasně dokazuje, že společnost ACR Alfa není jen nakladatelstvím a vydavatelstvím, ale působí jako agentura propagace České republiky

- k mání budou publikace také v knihkupectvích, na jejichž pulty zamíří již brzy

- k dispozici budou dvě jazykové mutace textů: česko-anglicko-německá a anglicko-rusko-čínská