Za prvním filmovým Hulkem režiséra Anga Leea jsme udělali tlustou zelenou čáru. To divákům vzkazují tvůrci Neuvěřitelného Hulka už od titulkové sekvence, jež znovu převypráví zrod Hulka. Ovšem zcela jinak, než si diváci pamatují z prvního filmu, a s kompletně vyměněným hereckým ansámblem.

Producenti tentokrát vsadili na režiséra Louise Leterriera, jehož snímky Kurýr 1 a 2 představovaly dostatečnou záruku, že se soustředí na akci a nebude se pouštět do žádných formálních experimentů jako Lee. Ten totiž před pěti lety zvolil při přepisu komiksu na filmové plátno velmi netradiční přístup.

Metoda dělených obrazů a různých efektů při přechodu z jedné scény do jiné komplikovala milovníkům popcornové zábavy orientaci ve filmovém prostoru. Rekordy v tržbách proto původní film o vědci, jenž se vždy, když ho ovládne vztek, promění v zeleného nezvladatelného obra, zrovna nelámal.
Restart série byl tedy nasnadě. A zpočátku to vypadá, že se Leterrier vydal stejnou cestou jako Christopher Nolan snímkem Batman začíná – totiž cestou komiksového realismu.

Honička v brazilských ulicích jako by byla vystřižená z Bourneova ultimáta, a po celou první akční scénu vlastně Bruce Bannera proměněného v Hulka díky šikovnému střihu ani nezahlédneme. Pokožka Hulka už nemá tak křiklavý odstín zelené a výrazné fialové šortky z prvního filmu Bruce také s díky odmítá.

Když ale charakterní herectví Edwarda Nortona nahradí počítačová grafika, budí to v divákovi podobný pocit umělosti, jaký měl při sledování dějově vyprázdněného Van Helsinga. A počítačově animovaný závěr a la Želvy Ninja definitivně dokazuje, že o realističnost tu rozhodně nešlo. Prvotní proměnou stylu se tvůrci jen snažili vymazat z paměti diváků, že kdy existoval nějaký předchozí film s Hulkem, kvůli čemuž výsledný snímek působí podobně schizofrenně jako titulní hrdina.

Pořádný příběh ale Hulk s přívlastkem neuvěřitelný nenabízí. Bruce se stále skrývá v těch nejzapadlejších koutech světa a snaží se zbavit svého prokletí. Dokud ho nenajde generál Ross (William Hurt), jenž by Bruceovu sílu rád využil k armádním účelům.

Hulk je hlavně o akci

A právě generálovy motivace postrádají logiku – proč usiluje o nekontrolovanou Hulkovu sílu, když z rukávů sype séra, po nichž jsou vojáci silnější a rychlejší tak, že se mohou postavit samotnému Hulkovi? Voják, jenž se chtěl Hulkovi tolik podobat, až se mu to podařilo, je naopak motivovaný ažaž a divákům je líto, když se charismatický záporák s šíleným výrazem Tima Rotha promění v digitální obludu.

Druhý Hulk žádnou dějovou perlou není, ale splňuje to, co od něj milovník akčních sci-fičeká především – dostatek akčních scén, byť ve filmu nerovnoměrně rozmístěných jen do druhé půle, a především lepší triky (Hulk konečně nevypadá jako umělá, skákající žába). Potěší i postelová scéna, v níž Bruce, kterého pípání hodinek upozorňuje na zvýšený tep, odmítá svou lásku Betty (Liv Tylerová) se slovy: „Promiň, ale nesmím se moc vzrušit!“

Právě vtip je až na výjimky Neuvěřitelnému Hulkovi cizí, což ještě zdůrazní závěrečné entrée Roberta Downeyho Jr. alias Tony Starka z Iron Mana. Pár vteřin před koncem dokáže rozsvítit celý film a Hulkovi tak učiní medvědí službu, když divákům připomene, co všechno Neuvěřitelnému Hulkovi chybí.

Neuvěřitelný Hulk - The Incredible Hulk
Akční sci-fi, USA2008, 113 min.,
Režie: Louis Leterrier
Hrají: Edward Norton, Liv Tylerová, Tim Roth, William Hurt, Robert Downey Jr.
Premiéra: 17. 7.