Okem laika by se mohlo zdát, že Alšova jihočeská galerie (AJG) je krajně podezřelá firma. Vedení kraje, pod nějž spadá, do ní totiž posílá během osmi měsíců už druhý audit. Po červnové kontrole, jejíž výsledky se na veřejnost nedostaly, bude tentokrát dění v AJG zkoumat Martin Bezouška, scenárista a člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Galerií loni zmítaly aféry: v květnu skandál se svěšením výstavy Karla Zlína, v prosinci kontroverzní propuštení čtyř lidí včetně kurátora sbírek starého umění, o čemž první informoval Deník. Výsledky své analýzy představí Bezouška během dvou až tří měsíců.

Kraj nový audit zdůvodnil potřebou předejít dalším sporům. „Chtěli jsme, aby na vztahy, které tam panují, nahlédl nezaujatý zrak, a chceme plně respektovat věci, které z toho vyplynou. Není to klasický audit, ale posouzení činnosti AJG s tím, kam by se mohla posunout,“ řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.



„Lépe a pružněji“



Za svůj cíl si auditor Martin Bezouška stanovil, aby se z galerie stala otevřená a úspěšná instituce i mimo region. Povede pohovory se všemi zaměstnanci včetně propuštěných. „Nebude od věci podívat se na činnost a personální strukturu galerie. Pokusím se, aby fungovala lépe, ekonomičtěji a pružněji,“ nastínil 55letý Bezouška, absolvent FAMU, scenárista a dramaturg řady filmů a seriálů, který také dělal mluvčího exministrovi kultury Vítězslavu Jandákovi.

Propuštěný kurátor Martin Vaněk komentuje kontrolu opatrně. Protože jméno Bezouška vůbec nezná, nechtěl posuzovat jeho kompetence. „Je ale výborná věc, že audit posoudí situaci, a můžeme si jenom přát, aby byl opravdu nezaujatý,“ glosoval Vaněk.



Místo výstavy luxusní večírek

První audit poslalo vedení kraje do galerie loni v červnu. Předcházela tomu aféra, kdy šéf AJG Lubomír Bednář povolil ve světě nemyslitelný krok. Nechal dočasně svěsit retrospektivní výstavu Karla Zlína v jízdárně na Hluboké, aby si tam mohla udělat oslavu firma Koh-i-noor Hardmuth. Poté, co zaměstnanci AJG poslali hejtmanovi nesouhlasný dopis, ten je obvinil, že jejich práce je „klídek, pár návštěvníků denně.“

V prosinci se Bednář 'rebelů' chytře zbavil - pod záminkou úspor propustil čtyři lidi včetně signatářů a domnělých iniciátorů dopisu, Vaňka a mluvčí Veroniku Homolkovou.

Letní audit dělali slovenští fotografové Marián Pauer, Stano Belan a Vladimír Yurkovič. Dle zdrojů z AJG byla jejich závěrečná zpráva velmi kritická, ale výsledky kraj nikdy nezveřejnil.

Proč tedy posílá hejtman do AJG další audit? „V poslední době eskalovaly v médiích negativní informace o galerii a to je důvod, proč jsme se rozhodli udělat tento krok. Slibuji si od něj, že na základě výsledků posuneme galerii někam dál,“ argumentuje Zimola.

Skandál se svěšením výstavy ovšem není jediný problém ředitele AJG Lubomíra Bednáře. Herec Jakub Doubrava totiž prohlásil, že ho ředitel nutil k podvodu - aby antedatoval smlouvy na práci, kterou vůbec neudělal. Tento Doubravův krok by se totiž řediteli hodil v soudním sporu s bývalou zaměstnankyní. Bednář snahu zfalšovat smlouvu popírá, ale herec si jednání s ním nahrál. Případ řeší Okresní soud v Budějovicích.

Herce Doubravu chtěl Bednář zneužít k podvodu, aby uspěl ve své soudní při s bývalou mluvčí AJG Ivou Johnovou. Tu před dvěma lety vyhodil pro nadbytečnost, třebaže pak náplň její práce převzala nová zaměstnankyně.



Herec podvod odmítl



Kdyby Doubrava smlouvy, jež se týkaly Hudebního léta na Hluboké, antedatoval, Bednář by tím dokázal, že Johnová byla nadbytečná, protože některé věci místo ní dělali externisté. Herec ale odmítl a jednání s ředitelem si natočil na mobil.

„Je to tak, že ředitel hledal všechny možné lidi, kteří by mu zpětně smlouvy podepsali, tak se obrátil i na mě. Tvrdil, že o nic nejde, že je to formalita, ale odmítl jsem to, proč bych to dělal, to je lež,“ řekl Doubrava.

Alšova jihočeská galerie

Zahájila svoji činnost 1. ledna 1953 v Č. Budějovicích. Patří k pěti největším ústavům svého druhu v Česku. Sídlí v Hluboké nad Vltavou a výstavy pořádá v tamní zámecké jízdárně, v budějovickém Wortnerově domě a v Bechyni. Nabízí i čtyři stálé expozice: gotické umění, flámské a holandské malířství 16. - 18. století, české sochařství 20. století a moderní keramiku. Vlastní i významnou kolekci českého moderního a současného umění. Zatímco loni se o AJG mluvilo v souvislosti s kontroverzní plastikou Entropa sochaře Davida Černého, kterou chtěla na čas vystavit, loni bylo hlavní téma skandální svěšení výstavy Karla Zlína kvůli tomu, aby tam mohla mít oslavu firma Koh–i–noor Hardmuth.