fejeton

Nejviditelnější je samozřejmě v politickém životě, v českém zvláště. Tento model kabátu obléká tak vysoké procento naší současné politické reprezentace, že většina spoluobčanů si zvolna zvykla či zvyká. Obyčejný selský rozum se potom ocitá v rozpacích – jak tedy vlastně definovat prachsprostou lidskou hanbu, když těm nejlepším z nás to ani nepřijde? (Dokonce se ani nebojí chodit po ulicích.)

Na podporu revitalizace řečeného přísloví vybrala si pravděpodobně lidová strana do čela svého současného předsedu. Prozíravý tah, nad nímž sběratelé jazykových lahůdek plesají! Tady už nejde jen o kabát, tady vidíme slušivý komplet z ostudy od hlavy až k patě, včetně spodního prádla, obuvi a módních doplňků!

Jaroslav Zaorálek ve svých Lidových rčeních uvádí, že lid v okolí Litomyšle přísloví velmi pěkně obohatil: „Má kabát z potvory a ostudou je premovaný.“ Takhle by to asi bylo nejpřesnější. Někdy se nám možná zdá, že je těžké žít ve společném světě s muslimy, Rusy, Američany, Slováky, Číňany, Němci nebo Rómy. Každá „obyvatelská skupinka“ si tu a tam najde chvíli, kdy našince rozčílí, žemuaž přestane chutnat pivo u fotbalu.

Možná je to opravdu pro někoho těžké. Ze všeho nejtěžší je ale žít v jedné zemi s lidmi, kteří svůj ostudný kabát nosí hrdě a ještě se vydávají za příklad hodný následování. Jako pan předseda.