Tři kamarádky si chtějí poslední prázdniny po maturitě pořádně užít a naplánovaly si výlet Holandska. Nymfomanka, boubelka a frigidka, tak lze dívky typově charakterizovat. Ostatně samy o nerozlučné trojici mluví jako o „hvězdě s tlustou velrybou a oddanou lesbou v zádech.“ Oproti Janákovým postavám se ale hrdinky Babinské neomezují na jediný (komediální) rozměr. Každá řeší několik problémů, jejichž společným jmenovatelem je nalezení vlastní identity (nejen sexuální). I když jsou kamarádky, ta nejintimnější tajemství se na sebe prozradit zdráhají, vzájemně na sebe žárlí. Dokážou si život zpříjemňovat i si navzájem pěkně ubližovat.

Jsou to reální teenageři, které můžete potkat na ulici, což je zásluha scénáře Petry Ušelové, režijní vedení Babinské a především představitelek Marie Doležalové, Sandry Novákové a Petry Nesvačilové. Pečlivě vybraní jsou i představitelé vedlejších rolí – ať už Filip Blažek a Matěj Ruppert jako duo odrostlejších frajerů, u nichž jeden jako sprosťák mluví, druhý se tak chová, nebo Mario Kubaš jako „Vrbař čtyřtečný“, který je typově jakýmsi novodobým Vladimírem Pucholtem.

Syrovost děje doplňuje syrovost formy využívající ruční kamery, velké detaily a zrno v obraze. Především zvuk je tu ale využíván jako dramatický prvek, v tuzemském kontextu jev poměrně nevídaný. Dunivé basy znějí jako bysteopravduprávěbyliv podroušeném stavu na záchodcíchjakéhosinočníhoklubu.

Deprese je přítomna snad v každém záběru, což ale neznamená, že by se tu nevtipkovalo. Naopak: Pusinky pobaví víc než Kotek s Mádlem na snowboardu a raftu dohromady, ale humor není samoúčelný. Veškeré „hlášky“ tu mají zároveň svou dramatickou hodnotu (např. studená a teplá vlna).

Pusinky nejsou typickým žánrovým snímkem. Babinská divákům znesnadňuje orientaci v časoprostoru i v příběhu – dějové posuny musí divák chápat mezi řádky. Přestože jsou Pusinky road movie, nemáme představu, kde se dívky zrovna pohybují. Jedinou jistotou je tak střídání denního stopování aut a noční lezení do spacáku.

Pusinky

komedie, ČR 2007, režie: Karin Babinská. Hrají: Marie Doležalová, Sandra Nováková, Petra Nesvačilová, Lenka Vlasáková, Filip Blažek, Matěj Ruppert. Vkinech od 5. 4.