Životopisné krimi. Americký gangster mapující profesní dráhu zločinného bosse ale kupodivu přináší spíše portrét úspěšného podnikatele, jehož společnost prodávala výrobek vyšší kvality, než má konkurence, za nižší cenu. Muže, který obešel dodavatele a do USA pašoval čistou drogu v rakvích amerických vojáků padlých ve Vietnamu.

Důstojného a zásadového gangstera Franka Lucase ztělesnil Denzel Washington. Jeho protihráče, neúplatného, ale nikoliv bezúhonného detektiva Richieho Robertse z protidrogového oddělení potom ztvárnil Russell Crowe. Excelují oba, k ještě většímu výkonu se však vypjal režisér. Ridley Scott píše kapitoly mafiánské kroniky přinejmenším stejně obratně jako Martin Scorsese, nekorunovaný král mafiánských eposů. Dvě a půl hodiny Amerického gangstera se tak směle a bez váhání mohou řadit k prestižní společnosti vynikajících snímků, jakými jsou například Mafiáni, Casino, Tenkrát v Americe, ale i Francouzská spojka anebo Kmotr. Ostatně ono to i tak vypadá. Jako kdyby Ridley Scott točil černošského Kmotra z Harlemu.

Ještě jedno má Americký gangster se Scorseseho kriminálními epopejemi společné. Násilí. Nekontrolované výbuchy vzteku a surové, bezhlavé útoky bývaly odjakživa součástí mafiánských praktik. Ani v Americkém gangsterovi nechybí zdánlivě nevinná scéna, kterou znenadání vyhrotí prudký atak jindy distingovaného a elegantního zločince. Denzel Washington tak klavírním křídlem umlátí do bezvědomí jednoho ze svých mužů a zároveň člena rozvětvené rodiny za to, že na společenském večírku vytasí zbraň. Scott se ale v násilí nevyžívá tolik jako Scorsese. Proto mu věnuje jen nezbytný prostor (především v průběhu závěrečné policejní razie, která je zároveň vrcholem filmu) a svou pozornost raději věnuje chmýří poletujícímu newyorskými ulicemi, šerosvitu zašlých podniků a retro vzpomínce na New York sedmdesátých let – zkrátka výtvarné stránce.

Nicméně i přes kriminální prostředí a navzdory žánru nelíčí Americký gangster Franka Lucase jako kriminálního živla. V jeho pojetí je spíše dravým obchodníkem, který šikovně ovládl trh s drogami. Podnikatelem, který veškerou konkurenci nekompromisně odstavil od prodeje narkotik. A nadělal si tím zástupy nepřátel. Americký gangster působivě evokuje jednu epochu, kdy mafiáni patřili ke společenské smetánce. Ale taky dobu, kdy organizovaný zločin silně prorůstal policejní sbory a naleptával je rozsáhlou korupcí. V takovém prostředí si tvář i jméno uchová jen člověk pevných zásad – ať už tomá být detektiv Richie Roberts nebo drogový král Frank Lucas.

Americký gangster

American Gangster, thriller, krimi,USA 2007, 157 minut.

Režie: Ridley Scott, hrají: Russell Crowe, Denzel Washington, Josh Brolin, Cuba Gooding jr.

Premiéra: 3. ledna