Hradišťské náměstí patří o Bílé sobotě velikonočnímu jarmarku již delší dobu, letos poprvé ale pořadatelé připravili větší doprovodný program. Na jarmark se jim navíc podařilo přilákat přes 150 tradičních výrobců.

Od letošního roku jarmark pořádá občanské sdružení Kunovjan. "Rozhodli jsme se, že každý rok pozveme soubory z různých oblastí. Letos padla volba na Dolní Poolšaví, příští rok chceme pozvat zástupce regionu Buchlov," řekl dnes ČTK pořadatel Libor Habarta. Na náměstí tak dnes vystoupil například soubor Děcka z Kunovic či mužský sbor Burčáci z Míkovic.

Cílem programu bylo také seznámení návštěvníků jarmarku s velikonočními tradicemi. "Region Dolní Poolšaví je specifický tím, že se zde tradice uchovaly i přes nepřízeň minulého režimu, kdy byly církevní svátky potlačovány či přeměňovány do podoby, která vyhovovala politickému systému. Zvyky tak nemusely být obnovovány uměle," poznamenala etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradišti Romana Habartová.

Pořadatelé se také zaměřili na to, aby na velikonočním jarmarku byla zastoupena jen tradiční řemesla. "Z více než 150 výrobců jsou jen tři, kteří naše očekávání nenaplnili. Vše pečlivě dokumentujeme a pořizujeme fotografie všech stánků. Příští rok to tak bude ještě lepší," konstatoval Habarta.

Mikroregion Dolní Poolšaví vznikl v roce 2005. Jeho členy jsou Kunovice, místní části Uherského Hradiště Vésky, Sady a Míkovice a obce Podolí, Popovice, Veletiny, Drslavice a Hradčovice. Všechna sídla tvoří přirozený region, v kterém žije asi 12.000 obyvatel.