Scénář komedie Yes Man vznikl podle stejnojmenné vzpomínkové knihy Dannyho Wallace o úředníkovi, jemuž návštěva neobvyklého duchovního semináře udělá ze života jedno velké dobrodružství plné zážitků. Carl Allen je totiž zpočátku typickým městským člověkem – denně dochází do tuctové kanceláře, kde píše jednu zamítavou odpověď na žádost o bankovní úvěr za druhou, po práci pravidelně odmítá pozvání přátel ke společné zábavě, takže večery tráví vesměs doma u televize a jídla.

Teprve když navštíví zvláštní sezení se svérázným bělovlasým guruem („neříkejte NE svému životu!“), přistoupí na lákavou alternativu, již bere zprvu s nedůvěřivým úsměvem. Zařadí se mezi ty, kteří pod vlivem sugestivního vlivu starého muže říkají na různé otázky a nabídky kolem sebe převážně ANO. A tak se Carlův všední život nečekaně dostane do úplně jiných dimenzí…

Obligátní forma

Producenti, režisér i Carrey vsadili na jistotu – příběh zredukovali hlavně kvůli hercově exhibici na plátně, kde představitel Carla opakuje osvědčená gesta a mimiku a dohání absurdní situace do krajnosti. Jeho gagy stále fungují, přesto ale nelze pominout fakt, že všechno jsme už viděli v předchozích Carreyových komediích Božský Bruce, Cable Guy nebo Lhář, lhář. Snad s výjimkou kytarového sóla a zpěvu – alespoň tím nám tvůrci Carreyovu one man show tentokrát zpestřili.

Jim Carrey je dobrý, temperamentní komediant a umí spolehlivě (a bez vulgarity) pobavit. Mnohem zajímavější hercovou parketou jsou ale mnohovrstevnatější příběhy – respektive jeho výkony ve filmech Muž na Měsíci, Truman Show nebo Věčný svit neposkvrněné mysli. Tam prokazuje, že je talentovaný herec s citem pro různé charakterové polohy – a v nich by nám ho měli američtí filmaři zase jednou ukázat.

Yes Man
USA, 2008
Režie: Peyton Reed, hrají: Jim Carrey, Zooey Deschanelová
Premiéra: 15. ledna