Návštěvníci Starého Města dostanou možnost připomenout si oběti holocaustu. V chodnících se začnou během podzimu objevovat kamenné kostky s mosaznými cedulkami, na kterých budou údaje o zavražděných Židech.
První kostky se dnes dočkala dlažba v Jáchymově ulici. Hodinu po poledni ji slavnostně položil autor celého projektu Gunter Demnig, zástupci radnice Prahy 1 a židovských organizací.
Do konce roku si v pražských chodnících v centru Prahy najde místo devět obdobných kostek. Každá připomene oběti z nedalekého okolí.
Kameny zmizelých
Pražské pomníčky souvisejí s mezinárodním projektem Stolpersteine, který přinesl do 284 světových měst už patnáct tisíc kamenných kostek s destičkami se jmény. Je založen na principu, že kostky s mosazným povrchem jsou zapouštěny do dlažby v místech, kde nacisté vyhnali z domů své oběti, které následně odvezli do koncentračních táborů.
Na cedulkách je vyryto jméno, příjmení a rok narození člověka deportovaného do koncentračního tábora. Objeví se na nich také datum násilného odsunu a místo úmrtí. V Praze se projekt jmenuje Kameny zmizelých.
Záštitu nad celou akcí převzalo Židovské muzeum a radnice Prahy 1. „Umístění ve veřejném prostoru je vyjádřením stanoviska naší městské části k válečné masové vraždě, k rasismu a všem ostatním formám xenofobie,“ uvedl starosta Prahy 1 Petr Hejma. Kolik kostek se v pražské dlažbě objeví příští rok, bude záležet na sponzorech a také na jednotlivých židovských komunitách.
Připomenutí sousedů
Nápad na připomínky zmizelých sousedů měl německý umělec Gunter Demnig, který by měl do Prahy a postupně i do dalších českých měst dodat několik desítek kostek ročně. Více kvůli velké zaneprázdněnosti nestihne. O originální pomníčky je po celém světě stále velký zájem. Uvažuje se o tom, že prostřednictvím mosazných destiček se v budoucnu bude vzpomínat nejen na zavražděné sousedy židovského původu, ale také na deportované homosexuály a Romy.
S Demnigem spolupracuje Česká unie židovské mládeže. „Projekt Stolpersteine nabízí Pražanům výjimečně silnou možnost identifikace s oběťmi nacistické perzekuce, varuje před nebezpečím a důsledky netolerance,“ sdělil předseda unie Peter Mandl.
Předvečer svátku
Německý termín „stolperstein“ je složenina ze slov, která znamenají „zakopnout, škobrtnout“ a „kámen“. Volně ho tedy lze přeložit jako „Kameny, které vás přimějí k zastavení“.
Zahájení projektu není v dnešní den náhodou. Je totiž předvečer jednoho z hlavních židovských svátků, Dne smíření, Jom kipur. Ten završuje desetidenní pokání po začátku nového židovského roku, během kterého se mnozí lidé snažili urovnat spory s blízkými a napravit své hříchy.