Natočil na 50 filmů, desetkrát byl nominován na Oscara a dvakrát ho dostal. Poprvé za nejlepší výkon v dramatu Barva peněz (1986), rok předtím si sošku odnesl za celoživotní přínos filmu. Mezi další ocenění, které získal patří Zlatý globus, Emmy a cena FF v Cannes.

Paul Newman (26. 1. 1925 – 26. 9. 2008) byl jednou z nejvýraznějších hollywoodských hvězd, která zářila na filmovém nebi přes padesát let. Byl však také osobností, která se vymykala zaběhnutým představám o superstar – skromný, přemýšlivý, pracovitý, bez hvězdných manýr. Byl nejenom kvalitním hercem, dobrým režisérem a úspěšným producentem, ale angažoval se i ve veřejném životě jako liberální aktivista, či se svou ženou a celoživotní družkou herečkou Joanne Woodwardovou v charitativní oblasti.

Do pozdního věku se aktivně věnoval automobilovým závodům, v nichž jako jezdec dosáhl vynikající výkony, a uspěl i coby podnikatel v oboru gastronomie. Jako herec se nespokojil s jediným typem postavy, kterou si publikum oblíbilo, ale neustále odvážně vyhledával nové typy rolí. Za svou kariéru ztvárnil boxera, zločince, právníka, biliárového krále, jazzového muzikanta, soukromého detektiva, agenta, odsouzeného kriminálníka, dřevorubce, soudce, podvodníka, architekta, hokejového trenéra či mafiánského šéfa.

Zahrál si v dnes již klasických snímcích, například Kočka na rozpálené plechové střeše (1958), Biliárový král (1961), Hombre (1967), Frajer Luke (1967), Butch Cassidy a Sundance Kid (1969) nebo Podraz (1973). Výstižně Paula Newmana charakterizoval spolu s jeho kolegou Tomem Hanksem režisér filmu Road to Perdition (2002) Sam Mendes: „Chtěli jenom čistě, profesionálně hrát, ani jeden z nich neměl chuť předvádět manýry velké filmové hvězdy. Nikdo nervózně neobcházel po place ani se nezavírali do přívěsů. Netrápili štáb ani nepropukali v záchvaty pláče či hněvu. Neumíte si představit, jak je tohle vzácné.“

Tvůrce zajímavé biografie, kterou si tato osobnost rozhodně zaslouží, je Daniel O’Brien, anglický spisovatel, novinář a filmový kritik. Publikuje v mnoha filmových časopisech a dalších periodikách. Kromě biografie Paula Newmana napsal například knihy o Clintu Eastwoodovi, Robertu Altmanovi, Cameron Diazové nebo Danielu Craigovi.

Jako zkušený publicista, který se dobře vyzná ve filmovém prostředí a ve svých dílech se již dříve věnoval hollywoodským hvězdám, přináší velmi čtivou a zároveň faktograficky bohatou knihu, která jedinečným způsobem zachycuje Newmanovu profesní dráhu od jeho začátků na divadelních prknech až po dobu, kdy natáčel snímky, jež se později zařadily do zlatého fondu světové kinematografie. Daniel O´Brien rovněž citlivě mapuje Newmanův soukromý život, jeho vzestupy i pády, a v neposlední řadě osudový vztah s herečkou Joanne Woodwardovou, který trval několik desetiletí až do umělcovy smrti.

(zdroj: nakladatelství XYZ)