Lars von Trier, dánský režisér a dramatik, je českému publiku znám spíše jako tvůrce filmů Tanec v temnotách, Dogville nebo Manderlay. Milovníky jeho strhující filmové tvorby možná překvapí lehkost, s jakou inscenovali divadelní adaptaci podle stejnojmenného filmového scénáře Kdo je tady ředitel? ve Švandově divadle.

Zápletka je jednoduchá a od začátku směřuje k jasnému konci. Ravn (Kamil Hlabich), aby se nevystavoval hněvu za nepopulární rozhodnutí, tají před svými zaměstnanci, že je ředitelem a zakladatelem firmy, ve které pracují. Když se ale rozhodne firmu prodat, najme si herce Kristoffera (Michal Dlouhý), který ho v roli ředitele zastoupí. Kristoffer je ale prvořadý šmírák, své velké role se chopí s vehementností sobě vlastní a začne ji rozehrávat podle svého nejmilejšího dramatika Gambiniho. Pointa hry, v níž boj za záchranu firmy přijde vniveč, je jen vyvrcholením této Kristofferovy posedlé vášně.

Michal Dlouhý hraje Kristoffera doslova do roztrhání těla. I když se postava nikterak nevyvíjí a staví na osvědčených prostředcích, jak vyvolat smích, jeho výkon je přesto strhující. Michal Dlouhý se v parodické a lehce ironické pozici přímo vyžívá. Jsou mu vlastní všechny móresy hvězdy, kterou nikdo neobdivuje – včetně cimrmanovského „neukláněj se, potlesk patrně nepatří tobě“. Jeho adorace Gambiniho, jehož iniciálu má vyšitou i na spodním prádle, je nakonec zkázonosná pro všechny – za splněný sen hrát monolog Kominíka z Města bez komínů i před publikem odhazuje poslední naděje na záchranu firmy.

Vedle Kamila Halbicha v roli Ravna, skutečného ředitele firmy, mu je na pozadí ostatních kancelářských postaviček skutečným partnerem hlavně Alexej Pyško v roli islandského podnikatele Finnura. Ačkoli (nebo snad právě proto) nadurděný Pyško v inscenaci neřekne jediné české slovo, ale drmolí jen cizojazyčné nadávky na adresu pomatených Dánů, zaslouženě jeho postava vyvolává druhý největší aplaus.

Diváci si jistě přijdou na své, nicméně z Trierovy snahy bourat komediální klišé a odhalovat slabiny společnosti, nezbylo nic. Prostor pro interpretaci a vlastní odpovědi na otázky, které jeho filmy vždy zanechávají, nahradila prostá bulvární komedie.

Kdo je tady ředitel?
Lars von Trier, režie Daniel Hrbek, hrají Kamil Halbich, Michal Dlouhý, Alexej Pyško, Kristýna Frejová, Jaroslav Šmíd, Klára Cibulková, Klára Pollertová-Trojanová.
Premiéra 25. dubna

MARCELA IHYANE