Prostřednictvím dvou výtečníků Kopyta a Mňouka ze slavné knihy Miloslava Švandrlíka, kterým propůjčili své hlasy na CD, si zavzpomínali na to, jaké „klukoviny“sami kdysi tropili.

„Podobně jako Kopyto a Mňouk jsem také prolézal jeskyně a hledal v nich ztracené poklady,“ řekl Matonoha alias Mňouk. „Rodiče moje počínání tolerovali, i když na něj měli jiný názor. Z dnešního pohledu si toho cením, myslím si, že je furt lepší, když jsou děti neposedné a trošku zlobivé, než když sedí doma u počítačů,“ doplnil. Stejné zážitky má i jeho kamarád-kolega Pavel Liška. „Taky jsem pátral a prolézal tajnými chodbami,“ poznamenal.

Ani jeden z herců však se Švandrlíkovými hrdiny nepřišel v dětství do styku. „Je to zvláštní, ale Kopyto a Mňouk mě nějak obešli. Teď – po seznámení se s nimi – mě docela mrzí, že jsem na ně nenarazil dřív. Jejich dobrodružné výpravy mě docela zaujaly, i v mém věku,“ řekl Matonoha, jehož oblíbenou dětskou literaturou byl prý Malý Bobeš nebo Neználek, později především Tři mušketýři. „Rád jsem četl taky Foglarovy Rychlé šípy, než mi je ovšem zabavili ve škole,“ prohlásil.

Foglara miloval i Pavel Liška. „To on mě donutil přečíst si první nekomiksovou nebo neobrázkovou knihu. Pak si pamatuju, že jsem měl velký zážitek s Džunglí před tabulí a samozřejmě s mayovkami. Jinak jsem moc nečetl. Ke Kopytovi a Mňoukovi jsem se dostal až ve svých šestatřiceti letech, takže mě jejich humor minul,“ sdělil.

Kromě Kopyta vtiskl Liška v minulosti svůj hlas několika dalším postavičkám. „Jen si sem tam pidirolím v nějakých animovaných filmečkách, který jsem namlouval spíš z recese,“ podotkl.

Matonohovým hlasem pak například promlouvá Intoš, jeden ze čtveřice povedených teenagerů, kteří jsou hrdiny před více než rokem uváděného animovaného seriálu České televize Pakárna.

Příběhy z knihy Miloslava Švandrlíka Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka vycházely původně na pokračování pro dětský časopis s ilustracemi Jiřího Wintera- –Neprakty.

Od konce šedesátých let napsal Švandrlík o této nerozlučné dvojici stovku humorných příběhů, které vyšly několikrát knižně. Svěží, vtipné a napínavé čtení slavilo úspěchy u celé jedné generace školní mládeže. Nové knižní vydání v loňském roce se znovu setkalo s nebývalým zájmem čtenářů.