„Pro zajímavost, pro zpestření, pro pobavení jsem první díl soutěže naskenovala a poslala e–mailem přátelům. Jedním z obdarovaných byl i bratr mé kamarádky a dávné spolužačky Edvard, dnes Ed Brabec, který žil kdysi v Plasích a nyní je doma v kanadském Edmontonu,“ vypráví Anna Bergerová, jak se fotografie vytvořené jejím manželem dostaly až za Atlantik.

Soutěž se přesunula do Kanady

„Edu soutěž nadchla! Ihned se ozval a chtěl ji zprostředkovat i dalším krajanům. Sice by nebyl problém posílat každý díl naskenovaný, ale okamžitě mne a dceru napadlo uspořádat pro krajany samostatnou soutěž,“ vysvětluje, jak obdobná soutěž, kterou už dvakrát nabídl svým čtenářům Deník, zapustila kořeny i na americkém kontinentu. A dohoda byla rychlá a snadná, neboť Ed Brabec je předsedou edmontonské pobočky Českého a slovenského sdružení v Kanadě a pracuje také ve výboru Československé společnosti pro vědu a umění v Albertě.

„První blok soutěže jsme rozdělili do tří částí a do tří měsíců. Na internetových stránkách Českého a slovenského sdružení v Kanadě, které existuje již od roku 1939, vznikly speciální odkazy na soutěž, kde se každý měsíc objevilo pět nových leteckých snímků s kratšími, upřesňujícími texty. Odpovědi mohli účastníci posílat prostřednictvím on–line formuláře,“ upřesňuje fotografova manželka, jak byla soutěž zajištěna.

První byla Šumava, pak Morava a nakonec lázně

Prvním tématem kanadské soutěže byla Šumava se svými vrcholy, vodními toky, jezery i kulturními památkami. Čeští krajané si tak připomněli například Černé jezero, Klatovy, hrad ve Velharticích či Poledník s rozhlednou. „Jako úplně první snímek jsme bez váhání zvolili pohled na Vltavu, konkrétně fantastický záběr jejích meandrů u Lipna,“ zdůrazňuje Anna Bergerová. Po šumavské části následoval blok fotografií věnovaný Moravě a třetí soubor přiblížil nejzápadnější výběžek České republiky – Karlovarský kraj s jeho lázeňskými centry, hrady a zámky i přírodními zajímavostmi.

Spolupořadatelem soutěže v Kanadě se stalo také plzeňské nakladatelství Starý most, které vydalo už sedm knih unikátních leteckých snímků Jiřího Bergera. Mezi cenami pro výherce byly právě publikace autorových leteckých fotografií z tohoto vydavatelství. A možná nejpozoruhodnější informace na závěr – soutěž přinesla bez nadsázky celosvětový ohlas. Poznávat jednotlivá místa mohou nejen Kanaďané, ale všichni čeští a slovenští krajané žijící mimo Českou republiku.