Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šimánek: Starost o druhého mi zachránila život

Zlín - Leoš Šimánek několikrát objel celý svět. Na svých cestách prožil spoustu dobrodružství a byly i situace, kdy mu šlo o život.

6.10.2008
SDÍLEJ:

Cestovatel Leoš ŠimánekFoto: Archiv Leoše Šimánka

Původním povoláním stavební inženýr se rozhodl svůj život zasvětit poznávání dalekých krajin. Oproti jiným světoběžníkům se liší v tom, že na výpravy bere celou svoji rodinu.

Poslední cestou rodiny Šimánkovy byla expedice na Havaj. Společně důkladně procestovali všech šest hlavních ostrovů, a to nejen v létě, nýbrž i v zimě. S ruksaky na zádech se vydali i do málo známých končin, do míst, kam se běžný turista, trávící na Havaji pár týdnů dovolené, jen těžko dostane. Ze své pouti přivezli spoustu diapozitivů. A právě velkoplošnou panoramatickou diashow mohou zhlédnout již v úterý v 19 hodin všichni návštěvníci auly Kongresového centra ve Zlíně.

Nejenom o cestě na Havaj si Deník povídal s Leošem Šimánkem.

Prozraďte čtenářům Deníku, jak se z vedoucího stavebního úřadu stane cestovatel?
Tuto otázku si klade velká spousta lidí. Odmaturoval jsem v roce 1965. Prošel jsem několika pracovními místy a pak se mi naskytla příležitost pracovat právě jako vedoucí stavebního úřadu. Bylo mi tehdy dvacet let. Tak jsem si hezky ouřadoval až do osmašedesátého. No, a když dorazila vojska Rudé armády, rozzuřilo mě to jako spoustu ostatních lidí. Strhávali jsme rudé hvězdy, psali jsme všude možně vzkazy vápnem, že je u nás nechceme. Když Rusové Pražské jaro potlačili, pozval si mne předseda Okresního národního výboru a řekl mi, že mám předat úřad a od začátku ledna nastoupím ke kopáčům.

Patrně vám žádnou možnost volby nedali. Jak jste se k situaci postavil?
Hned mi bylo jasné, že takovouto degradaci nemohu akceptovat. Poradil jsem se s ženou a rozhodli jsme se, že odjedeme z vlasti.

Myslíte si, že kdyby situace v roce 1968 nenastala, zůstal byste na místě vedoucího úřadu? Nebo by dřív či později toulavé boty zvítězily?
Myslím, že bych zůstal na úřadě. Práce mě bavila, byl jsem spokojený a s ženou jsme plánovali rodinu. Rusové mi postavili život na hlavu. Ale když se ohlédnu zpátky, musím říci zaplaťpánbůh. Vlastně bych byl ouřada, který by se připravoval do penze a můj život by bylo jen několik dovolených s dětma v Bulharsku a Chorvatsku. Ale situace byla jiná.

Vycestovat z republiky po vpádu vojsk nebylo vůbec jednoduché. Ale vám se to povedlo…
Ano. Ještě v létě jsem byl za kamarádem v Německu a věděl jsem, jak vypadá výjezdní doložka. Jako stavař jsem docela dobře kreslil, a tak jsem jednou v noci za pomoci pauzovacího papíru, gumy a razítkové barvy přenesl všechny štemply staré výjezdní doložky na prázdnou stranu pasu. Za několik dní jsme už s manželkou měli víza a dvě brašny s nejnutnějším vybavením v rukou a čekali na nádraží na rychlík…

Bylo těžké uchytit se v cizině?
Ani ne. Dařilo se nám. Já jsem pracoval jako kreslič a později jsem se stal samostatným architektem. V té době mi zemřela první žena na rakovinu. Založil jsem firmu, byl jsem úspěšný, měl jsem dům a sportovní auto, ale pořád to nebylo ono. Jednou mě navštívil kamarád, který mě úplně uchvátil svými zážitky z cest po Aljašce. A já si říkal: člověče, Šimánku, ty tady dřeš od rána do večera, jsi otrokem své práce, ale co z toho?

A tehdy jste poprvé pocítil touhu sebrat pár věcí a vyrazit do světa?
Ano. Probudily se ve mně klukovské sny. Našel jsem si za sebe na léto do kanceláře náhradu a vyrazil jsem s kamarádem na Aljašku. Když jsem se vrátil domů, věděl jsem, že stavařinu už dělat nechci. Dokončil jsem započatou práci, další zakázky jsem nepřijímal a uběhl rok a znovu jsem vyrazil do Kanady. A odtud už jsem se nevrátil.

Máte občanství české, kanadské i německé. Čím se cítíte víc? Čechem, Kanaďanem nebo Němcem?
Samozřejmě Čechem. V Německu jsem dlouhá léta žil, zvyknul jsem si tam a lidi na mne byli milí. A Kanada? To je zase něco úplně jiného. Jsou tam neskutečně pohostinní a krásní lidé. Ale rozhodně se cítím Čechem.

Procestoval jste celý svět. Které místo ve vás zanechalo největší stopu?
Při jedné expedici napříč Kanadou na Aljašku jsme potřebovali přezimovat v horách Mackenzie. Postavili jsme si s kamarády srub, přezimovali jsme v něm a výpravu, která byla zatím mou nejdelší, trvala totiž pět let, jsme dotáhli do konce. O této cestě jsem napsal knihu s názvem Aljaška – Dobrodružství do extrému. No a právě do srubu jsem se později vrátil, dostavil jsem ho a stal se mým novým domovem. Je vzdálený dvě stě kilometrů od nejbližší civilizace. Moc se tam s rodinou vždycky těšíme. Uděláme si pohodu, není tam mobil, televize, email… Člověk je tam sice odříznutý od lidí, ale chodíme na lov, pracujeme a zapomeneme na všechny starosti. Tam jsme nejšťastnější.

Cesty vám přinesly určitě spoustu krásných zážitků. Byly i chvilky, kdy vám šlo o život?
No jé je! Bylo jich dost. Když jsem byl s partou lidí na první cestě kolem světa, tak jsme se dostali s lodí přímo do oka hurikánu. Tehdy jsem se loučil se životem. Ztratili jsme stožár, plachty, všechno šlo pryč. Dodnes nechápu, jak se nám z toho podařilo dostat. Nebo jednou jsem byl v Kanadě v zimě sám, jen se psem. Šel jsem na ryby a probořil se se mnou led. Bylo nějaký pětadvacet pod nulou. Při vší té smůle se mi namočily i sirky. Nemohl jsem si udělat oheň, tak jsem šel ke srubu a oblečení mi mrzlo na těle. Myslel jsem, že nedojdu. A víte, co mne hnalo dál? Nevzal jsem si sebou psa a pomyšlení, že tam zůstane sám a zemře hlady a žízní, mě nutilo jít dál. Takže starost o druhého mi vlastně zachránila život.

V té době jste ještě cestoval sám. Když teď jezdíte s manželkou a dětmi, jste trošku opatrnější? Dá se vůbec takovým situacím předcházet?
(Smích.) Manželce jsem u oltáře slíbil dvě věci. Že ji budu brát i s dětma na cesty a že se budeme snažit riziko eliminovat tak na deset procent.

A daří se to?
Kolikrát se stalo, že se nám riziko přehouplo na sto procent. (Smích.) Ale to k tomu prostě patří. Všechno předpokládat nelze.

V úterý budou mít návštěvníci zlínského Kongresového centra možnost podívat se prostřednictvím vašich diapozitivů do mnoha koutů Havaje. Čím vás tato země zaujala?
Na Havajských ostrovech jsem byl čtyřikrát, z toho dvakrát sám. Moc jsem chtěl, aby všechnu tu krásu viděla i manželka s dětmi. Pořádně jsem poznal jen tři ostrovy z šesti. Tak jsme se rozhodli to napravit. Manželku jsem lákal na to, že si na jejich čtyřtisícovkách zalyžujeme a odpoledne se můžeme potápět mezi korály a lehnout si pod palmy. Ale dopředu jsem celou rodinu varoval, že žádná „havaj“ to nebude. Všem jsem oznámil, že budeme potřebovat ruksaky, pohorky a tak. Za ty čtyři měsíce jsem jim ukázal krásné vodopády, kaňony i lávová pole.

Cestování není jen o přírodních krásách, ale také o lidech. Jací jsou Havajci?
Domorodci nejsou tak přístupní, jako třeba lidé v jižním Pacifiku. Řekl bych, že občas mají plné zuby turistů. Nejsou moc přátelští. Ale existuje jeden ostrov, který se v překladu jmenuje Přátelský ostrov. Turisti tam moc nejezdí a domorodci jsou úplně jiní. Prožili jsme krásný čas s jednou rybářskou rodinou. Společně jsme vybírali mušle a vařili je. Bylo to fajn.

Dají se skloubit dlouhé cesty se školní docházkou dětí?
Teď už je to lepší. Synátor chodí na vysokou a dcera je na privátním gymnáziu. Takže teď už není ani problém vyrazit na delší dobu. Dřív jsme to vždycky domluvili s vedením školy a děti dostaly delší prázdniny. Ale rozhodně nemohly zahálet, protože žena je původním povoláním učitelka, takže ta na jejich vzdělání dávala velký pozor.

Co nesmí chybět v batohu světoběžníka?
No, určitě nesmí chybět pořádný nůž. Švýcarák mám pořád u sebe a taky určitě lékárnička. Když se jedná o delší cestu, je fajn mít sebou sekeru nebo mačetu a samozřejmě vodotěsné sirky. Kdybych je měl u sebe tenkrát, když pode mnou prasknul led, nemusel jsem mrznout. (Smích.) Pak už se to různí podle toho, kam vyrážíte. Je jiné vybavení do hor, jiné na vodu… Abych nezapomněl, v poslední době si sebou rád beru GPS navigaci. Díky ní se nám na Havaji podařilo najít úžasné místo, které se jmenuje Golden pool, tedy volně přeloženo Zlaté jezírko. Na jednom ostrově jsou ohromné lávové proudy a je tam i prohlubeň, která se naplnila dešťovou vodou. Minerály se vyluhovaly a voda se stala přesyceným roztokem. Celé dno jezírka je jakoby pozlacené. Normálně by to bylo, jako by člověk hledal jehlu v kupce sena, ale pomocí navigace se mi podařilo tuhle krásnou oázu objevit. Tam se dostane málokdo. Když jsme vylovili pár lávových kamenů, vypadaly jako ohromné zlaté nugety.

Když přijedete zpátky do České republiky, nenudíte se trošku?
(Smích.) Je to všechno, jenom ne nuda. Když se vrátíme, musím zpracovat diapozitivy a začínám pracovat na knize. Když už je kniha v tisku, organizuji turné, no je toho dost. Samozřejmě si uděláme i čas na běžky nebo na kola.

Na co se těšíte teď?
Plánujeme s celou rodinou cestu do Austrálie. Chceme ji poznat důkladně a všichni se moc těšíme.

Autor: Silvie Pospíšilová

6.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zástupci Pirátů sledují výsledky sněmovních voleb, Ivan Bartoš. 21. 10. 2017
5 25

Lídr Pirátů Bartoš: S ANO žádná koalice nebude

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka.
14 15

Volební lídr ČSSD Zaorálek: Voliče nám vzalo ANO i Piráti

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

ANO jasně vyhrálo volby. Babiš chce silnou a stabilní vládu

Vítěz voleb Andrej Babiš na prvním setkání s novináři uvedl, že bude jednat s všemi stranami, které se dostaly do sněmovny. "Na prvním místě je zvolení předsedy sněmovny a dalších orgánů, teprve pak budeme mluvit o vládě. Chtěl bych ale, aby byla funkční co nejdříve a byla stabilní," uvedl šéf hnutí ANO.

Prezidentské kandidáty překvapil velký pád ČSSD. Obavy mají u SPD

Některé uchazeče o Pražský hrad překvapil výrazný propad sociální demokracie, úspěch hnutí ANO očekávali. Řekli to v reakci na výsledek sněmovních voleb.

Koalici by měli utvořit ANO a ODS, říká politolog Charvát

/ROZHOVOR/ Jak výsledky ovlivní podobu dolní komory Parlamentu ČR? Deník se ptal politologa Jana Charváta z Karlovy univerzity. „Možnější variantu vidím tichou podporu menšinové vlády ANO ze strany ODS,“ řekl Charvát Deníku. Politolog rovněž zmínil úlohu Václav Klause mladšího (ODS), který získal víc preferenčních hlasů než předseda ODS Petr Fiala.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení