Sedmdesát metrů dlouhá do harmoniky poskládaná kniha v nadživotní velikosti vypráví slovem a obrazem na osmačtyřiceti deskách (dva metry vysokých) příběhy, a to od lovců mamutů, Sámovy říše, Cyrila a Metoděje, Přemyslovců, přes husitské války, exil Jana Amose Komenského až ke vzniku Československé republiky a svobodnému vývoji země po roce 1989.

Výstava vychází ze stejnojmenné knihy Lucie Seifertové, která dostala před pěti lety cenu Magnesia litera za nejlepší dětskou knihu roku. Už sám název publikace Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí vypovídá o tom, že autorka představuje dějiny v komiksové podobě s nadsázkou a trochou ironie. „Vzhůru bratři! Sundejte ty plechové nádhery z koní!“ volá na své vojsko Jan Žižka.

„Tvar by to mělo jako roztrhaná ponožka,“ říká zase v jiné z bublinových replik o budoucím Československu Tomáš G. Masaryk a americký prezident Wilson na to odvětí jen: „Very original.“ „Knihu jsem si prohlížela už dřív. Teď jsme se v rozhlase dozvěděli o výstavě velkého leporela, takže jsem ho chtěla vidět i v té obří podobě na živo,“ říká Miloslava Dedková ze Stříbra, která tráví dovolenou s rodinou na venkově nedaleko Písku.

„Líbí se nám hlavně vtipné podání. Je fakt, že víc než základní fakta nahoře si člověk pročítá bubliny,“ dodává, a její slova potvrzují manžel i dcera Lucka. Přestože humorné repliky v bublinách historii osvěžují, projít a hlavně se pročíst dějinami české kotliny si vyžaduje svůj čas. „Tady u nás to trvá nejméně dvě hodiny. Umístili jsme doprostřed interiéru několik židlí, kam se především starší lidé posadí a v klidu jednotlivé části leporela projdou. Denně máme kolem sto padesáti návštěvníků. Nám totiž paradoxně počasí bez sluníčka vyhovuje,“ pochvaluje si návštěvnost ředitel písecké Sladovny Jiří Hladký a ukazuje hrdě na největší monument barevné papírové skládačky.

„Ačkoli se to nezdá, je leporelo poměrně lehké. Ale od nás už nikam dál nepoputuje. Nechali jsme totiž tento exemplář vytvořit od Lucie jen pro nás. Takže bude v našem fondu, případně ho budeme zapůjčovat dál.“ Sama autorka vzpomíná, že v počátcích se objevil úkol napsat do dětského časopisu dějiny na pokračování. „Vytvořila jsem ho jako vystřihovánku. Pak jsem začala dělat na knize, což trvalo šest let. Bohužel se nenašel vydavatel, takže jsme ji vydali vlastním nákladem,“ prozrazuje Lucie Seifertová. Nezájem českých vydavatelů ale zanedlouho vykompenzovala nabídka z USA, kde poptávku uspokojila anglická mutace knihy a výstavy.

„Dnes dokonce vzniká podle knihy v České televizi stodílný animovaný seriál, který diváci uvidí v roce 2010,“ dodává kurátor expozice a autor filmové hudby Petr Prchal. Starosti i radosti s kreslenými historickými figurkami potrvají do 30. září.