Fotojatka 2009 jsou třetím ročníkem originálního „masového“ fotografického festivalu, který představuje špičky české a světové tvůrčí fotografie. Zároveň dává fotografiím nový rozměr, namísto běžné výstavy v galerii totiž organizátoři nabízí divákům velkoplošné projekce snímků na plátna kin za hudebního doprovodu.


Na festivalové večery navíc přijedou mnozí z autorů, se kterými mohou diváci diskutovat. Projekce budou doplněny výstavou a koncerty.

Kapacity v oboru

Festival se letos může pochlubit účastí významných světových i tuzemských autorů. Své práce představí Jean Revillard (Švýcarsko – World Press Photo 2008), Michael Ackerman (USA – Nadar Award, Infinity Award), Zoltán Vancsó (Maďarsko – Henkel Art.Award, KODAK Professional Prize), Bohdan Holomíček, Tomáš Pospěch, Barbora Kuklíková, Miro Švolík, Michal Macků či Jan Zatorsky.

„Letos máme připravených šestnáct autorů a zhruba polovina je zahraničních. Určitě bych rád pozval na Michaela Ackermana a za vypíchnutí stojí také maďarský fotograf Zoltán Vanscsó. Z českých autorů pak určitě stojí za zmínku Miro Švojík. Letošní Fotojatka jsou nabité zvučnějšími jmény, než vloni,“ podotkl včera ředitel festivalu Martin Šálek.

Impulzzz

Ani letos nebude chybět veřejný workshop Impulzzz, kterého se může zúčastnit každý milovník fotografie. Ten začne již zítra v deset hodin.

„Sraz zájemců bude v Dobré čajovně a princip bude zase stejný a klasický. Lidé dostanou seznam několika témat, na která budou fotit, určený čas a prostor, kde se mohou pohybovat. Odpoledne akci vyhodnotíme v Solnici,“ popsal Šálek princip Impulzzzu.

Dvoudenním českobudějovickým festivalem ale Fotojatka nekončí. Projekt bude podle ředitele festivalu probíhat až do podzimu.

„Fotojatka proniknou na jaře a v létě i do center měst, kde se fotografie objeví na plátnech přímo pod širým nebem. Například chceme promítat fotky na paneláky v Brně,“ naznačil další plány. „Ozvěny Fotojatek se navíc začlení do programů filmových festivalů – Letní filmové školy v Uherském Hradišti a Fresh Film Festu v Karlových Varech. Pořadatelé jednají také o rozšíření festivalu do dalších měst i za hranice České republiky. Na Slovensku představíme Fotojatka v Žilině či v Košicích,“ uzavřel Šálek.

Několikahodinová projekce fotografií na plátně začíná v pátek od 17.30 hodin v kulturním centru Bazilika.