Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maxová: Pečovat o děti se vždy vyplatí

Praha - Modelka Tereza Maxová sehnala díky své charitativní práci přes 150 milionů korun pro děti v ústavní a náhradní rodinné péči.

25.2.2009 1
SDÍLEJ:

Tereza MaxováFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Nyní se chystá na příchod druhého dítěte, které by se mělo narodit počátkem léta. Hovořili jsme o tom, zda jsou v Česku potřeba jesle, o důležitosti rodinného zázemí, či o tom, že pěstounská péče by měla být ceněna jako normální zaměstnání.

Čekáte holčičku, kterou byste měla porodit na přelomu května a června. Na jak dlouho očekáváte, že opustíte pracovní prostředí?

S Tobiášem jsem byla doma osm měsíců. Ale budoucnost se nedá vždy plánovat. Já nerada plánuji, protože pak může člověk zažít zbytečné zklamání a jsou situace, které musím řešit ze dne na den. Myslím ale, že zůstat déle doma s dítětem se vyplatí. Vždy se vrátí to, co do péče investujete.

Momentálně se hodně diskutuje o tom, zda je potřeba zajišťovat nová místa v jeslích. Co si o tom myslíte?

Je to určitě aktuální téma. Například můj bratr má nyní dvouletou holčičku a s partnerkou doma začínají řešit, jak to udělat, aby oba mohli být v práci a zároveň aby o dítě bylo dobře postaráno. Bohužel zde neexistují - jako například ve Skandinávii - jesle, které mají podobu rodinné péče a rodiče tam mohou nechat dítě třeba jen na půl dne. Paní na hlídání zde má na starosti jen tři děti a tím si na sebe lépe zvyknou. Díky tomu je při přechodu do školky i dobře připraveno na větší dětský kolektiv. Je to ale velmi individuální: některé dítě pláče, protože chce být raději s mámou, jiné děti jsou v tomto prostředí naopak velmi spokojené.

Co říkáte na názor některých psychologů, že domovy důchodců jsou pomstou potomků svým rodičům za to, že je v dětství dávali do jeslí?

To je spíše asi otázka na dětského psychologa. Vlastní zkušenosti s tím nemám. Mě hlídala babička. Takže moje vzpomínky jsou spojeny s prarodiči, kteří měli trpělivost zodpovědět každou otázku, trávili se mnou čas v parku na procházkách a babička vyvařovala to, na co jsem měla chuť. Ohledně jeslí si myslím, že maminky mnohdy nemají na výběr. Pokud rodina potřebuje dva platy a zrovna nejsou v blízkosti prarodiče, tak jiná volba než jesle pro maminky ani není.

Kritizujete například zbytečně dlouhý pobyt dětí v ústavech, který je například v raném věku může zásadně poškodit. Není pobyt v jeslích něco podobného?

Podle mého názoru nelze jesle a kojenecký ústav vůbec srovnávat. Asi nikdo nedovede pochopit plně psychiku dítěte, které cítí, že je ohrožené, když jede z porodnice sanitkou do kojeňáku. Tam dostane erární oblečení, někdy dokonce i erární jméno, pokud mu ho nedá matka například při anonymním porodu. To jsou určitě zcela nesrovnatelné podmínky.

Česko je v Evropě na prvním místě v počtu umístěných dětí v ústavech. Čím si to vysvětlujete?

Tak určitě příčinu musíme hledat v systému péče o dítě. Celý problém je dost složitý a nemá snadné řešení. Je třeba podporovat prevenci odebírání dětí z rodin a podpořit terenní práci s problematickýma rodinama. Tím by se zvýšila šance, že k odebrání dítěte z rodiny a k následnému umístění do ústavu by vůbec nemuselo dojít. Také by bylo žádoucí postupně profesionalizovat a rozvíjet náhradní rodinnou péči, zejména tu pěstounskou

Znamená to, že odebírání dětí je v Česku až příliš snadné?

Nechci útočit na sociální pracovníky. Myslím, že jejich chyba to není. Oni jsou rozhodně zavaleni prací. Ale pak každé to dítě je v podstatě úřední papír. Omezuje se to na administrativu. Navíc jsou tito pracovníci málo zaplacení. Myslím, že je tu nezbytné nastavit takový systém, aby se ke každému dítěti přistupovalo individuálně.

Co to znamená? Že chybí terénní práce?

Terénní práce je výhodná v tom, že při ní dochází rovnou i k pomoci. Není to jen zjištění, jaká je situace. Terénní pracovníci včetně dobrovolníků docházejí pravidelně do azylových domů či přímo do rodin a pomáhají tam. Ta pomoc může mít podobu například naučit maminku zacházet s penězi. Může dostávat například sociální dávky, ale často vůbec neví, kolik stojí sunar, kolik potřebuje plínek.. Mnohé z těchto maminek nemají žádný vzor, jak vyjít s málem. Nevyrůstali ve fungující rodině a často o těchto záležitostech nemají nejmenší představu. Jde i o lidi, kteří se zadlužili, protože podepsali půjčku, aniž by znali podrobnosti smlouvy.

Vaše nadace chce do budoucna podporovat náhradní rodinnou péči…

Klíčová je určitě pěstounská péče. Ta by měla stát na odborném základě, na spolupráci s psychology a pedagogy. Pěstouni by měli mít odborné školení. To chceme podpořit. Stát by měl pěstounství podpořit jako normální placené zaměstnání. Hrozně důležitý typ náhradní rodinné péče, s nímž mám i osobní zkušenosti, je také takzvaná hostitelská péče. U tohoto typu péče je nutné, aby dítě vždy vědělo, že jde k vám jen na omezenou dobu, třeba na víkendovou návštěvu. Hostitelská péče je určena zejména pro starší děti, které již chápou, že jste pro ně kamarád, ne rodič. Mohou se na vás například obracet, když mají nějaký problém.

Pěstounů zatím v Česku moc není. S jakými motivy současní pěstouni do této péče podle vás vstupují?

Jsou to určitě lidé, kteří opravdu chtějí pomoci. Berou si do péče i děti, které mají nějaké postižení. Často přitom nepřijmou jen jedno, ale třeba i čtyři děti. Většinou jde o rodiny nábožensky založené.

Češi ale ve většině moc věřící nejsou. Myslíte, že je tady pro rozvoj pěstounství dost dobré vůle?

Solidarita a chuť pomoci tady určitě je. Napomůže tomu ale, pokud bude zajištěna dostatečná osvěta a pěstounství bude fungovat více jako normální povolání.

Jaký je váš motiv pro charitativní činnost? Má také náboženské důvody?

Myslím, že u mě je to založené vyloženě na osobní zkušenosti z dětství, ze které do dneška čerpám. Je v tom určitě zážitek rodinné soudržnosti a také hodnoty, které jsem takto získala. No a na druhé straně je tu zkušenost s opačnou stránkou věci, kdy potkáte někoho, kdo je na tom opravdu špatně. A zvlášť když potkáváte dětské osudy, pro které je ještě možnost něco udělat. Pomoci v těchto případech mi přijde jako věc normální a také morální.

Vedle charitativní práce se dlouhodobě pohybujete i ve světě modelingu. Nejsou to zcela odlišné světy?

Většinou se míní, že prostředí modelingu je povrchní. Je to ale svět velmi kreativních lidí, který se také proměňuje. Když jsem začínala, tak modelka například nikde neukazovala své dítě. Dnes když jede někam za prací, tak je normální, že sebou vezme i celou rodinu včetně dětí. Znám řadu lidí, kteří vám pomůžou, když potřebujete. Ale to jde o dlouhodobé vztahy založené na přátelství.

Autor: Štěpán Plaček

25.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dopis Oskara Holversona napsaný na lodi Titanik
19

V Británii budou dražit poslední dopis napsaný na lodi Titanic. Matce pasažéra

Ksenija Sobčaková
3

Televizní moderátorka Sobčaková chce kandidovat proti Putinovi

Káva pro páníčka, dort pro psa. Tak to vypadá v Punťově psí cukrárně

Narozeninové oslavy dětí už nefrčí. Nyní máte možnost zařídit jedinečnou party svému psovi, a to se vším všudy. Překvapte tak svého miláčka na jeho velký den dortem, zákusky nebo i zmrzlinou, a to v Punťově první psí cukrárně na pražském Jarově. Pozor ale abyste si psí pamlsky nespletli s klasickými dezerty.  

Tatra drtí kopce a Zeman rozverně poplácává: prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. října 2017.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Ruské kolo v centru Mladé Boleslavi? Nápad budí vášně

/ANKETA/ Ten nápad má dvě polohy. Jedni jsou z něho nadšeni a ti druzí si klepou na čelo. Boleslavská radnice totiž vypustila informaci, že o prosincových adventních trzích uvažuje, že by v centru města instalovala obří ruské kolo. Až třicetimetrové!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení