Výstavní prostory ve druhém patře historické budovy na Palackého náměstí zaplnilo 145 exponátů ze sbírky primáře plicního oddělení Jiřího Balého a podnikatele Vladislava Latislava. „Bez našich manželek bychom to ale nikdy nedokázali,“ zdůraznili shodně.

Stálá expozice zachycuje zejména období v letech 1860 až 1960, největší počet kočárků je z doby mezi oběma světovými válkami. Dále návštěvníci spatří panenkovské oblečení, zavinovačky nebo historický dětský nábytek.

„Všechno začalo tím, že jsme chtěli synovi koupit netradiční dárek ke svatbě, a tak ho inspirovat, aby nám s nevěstou pořídili vnoučata. Moje žena přišla s nápadem, že vybereme starý kočárek osmipérák a necháme jej zrenovovat. I když tento proces trval déle, než jsme původně předpokládali, řekli jsme si, že bychom i pro zbývající tři syny měli do budoucna připravit podobný svatební dar. A tak jsme nashromáždili najednou kočárků osm,“ v krátkosti přiblížil Jiří Balý počátek své sběratelské vášně.

Uznávaný lékařský odborník chtěl uvedením muzea do provozu o poslední adventní neděli přispět k vánoční pohodě a dát lidem možnost, aby alespoň na chvíli zapomněli na každodenní shon a třeba zavzpomínali na ten svůj kočárek. „Nebudeme mít letos doma sice uklizeno, vypráno, ani napečené cukroví, ale jsme moc rádi, že jsme muzeum stihli zpřístupnit veřejnosti ještě před Vánocemi,“ s úsměvem podotkl Balý.

O přestřižení pásky u příležitosti slavnostního otevření muzea se postaraly náměstkyně středočeského hejtmana Zuzana Moravčíková, poslankyně Parlamentu České republiky Olga Zubová a kutnohorský místostarosta Václav Vančura. Mezi pozvanými hosty byl i další významný politik Jiří Paroubek, ale ten na prohlídku nakonec dorazí prý až někdy v lednu.