I v roce 2008 je adresován malým dětem pořad Šikulové. V novém čase – ve čtvrtek od 16 hodin na programu ČT1 bude vysílán v delší stopáži (17 minut) – a v nových kulisách se budou v duchu sloganu I malé ruce dokážou velké věci na nejmladší diváky obracet s dobrými nápady oblíbení moderátoři Jana Zajacová a Ivo Marták.

Stálicí pro školní týmy je soutěžní hra Bludiště. Vědomostní a zábavná soutěž pro školáky moderovaná Romanem Pastorkem prověří nejen znalosti a fantazii, ale i fyzickou kondici zápolících družstev. „Připravili jsme pro ně nové dresy i nové dovednostní úkoly při zdolávání lanového systému,“ doplnila mluvčí ostravského studia Jolanda Pilařová. Bludiště budou moci –náctiletí diváci letos sledovat v pátek v 16.40 hodin na programu ČT1.

Tak neváhej a toč! a rekordy skončily

Po jedenácti letech opouští televizní obrazovku pořad Tak neváhej a toč! moderovaný Eduardem Hrubešem. Stejně tak už se diváci na obrazovkách nesetkají s pořadem zaměřeným na rekordní výkony jednotlivců. Ať už pod názvem Neuvěřitelný svět rekordů a kuriozit, nebo Guinnessův svět rekordů ho moderovali Petr Svěcený, Vojtěch Bernatský a Nikola Birklenová.

Naslepo

Zábavu a napětí přinese na televizní obrazovky nová zábavná hra Naslepo, jejímž moderátorem bude herec Marek Vašut.

„Poprvé ji uvedeme v neděli 13. ledna a od té doby pak každou další neděli na programu ČT1 od 17.20 hodin,“ uvedla Jolanda Pilařová. V Centru hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež soutěž připravují dramaturgové Jaromír Vrlík a Marcel Nevín, hlavní kameraman Petr Kožušník a režisér Martin Rek.

V nové zábavně-soutěžní hře účastníci prokazují všeobecné znalosti, schopnost správného rozhodování a talent hazardního hráče. Získanou výhru ze znalostní části, jejíž výše je soutěžícímu až do konce pořadu utajena, se snaží ve druhé části soutěže ochránit před sérií více či méně lákavých nabídek moderátora.

Ten se jako protihráč pokouší – mnohdy za cenu matoucích informací i blafování – získat soutěžícím v danou chvíli získanou finanční částku pro sebe. Prokoukne soutěžící moderátorovy nepředvídatelné tahy, nebo jim nakonec nešťastně podlehne? „Mnohdy krutou realitu vidí v každém okamžiku soutěže pouze divák u televizní obrazovky. Hra Naslepo se tímto stává pořadem plným napětí, nečekaných zvratů a emocí, které ovládnou nejen soutěžící, ale stejnou měrou i diváky,“ dodala mluvčí.

Tento formát je podle ní úspěšný v řadě evropských zemí. Jako původní televizní zábava vznikl pod názvem Gra wciemno v polské televizi.

Přihlaste se

Začátkem loňského listopadu byl vyhlášen konkurs na účastníky této soutěže. Pro každý nedělní podvečer z něj vyjde osmnáct hráčů. V první části soutěže moderátor všem osmnácti hráčům položí jednu stejnou otázku a nabídne čtyři varianty odpovědí. Všichni pak mají deset vteřin na to, aby označili správnou odpověď. Ten, který na svém počítači označí správnou odpověď nejrychleji, postupuje do dalšího kola. V tu chvíli začíná napínavá partie jednoho hráče s Markem Vašutem.

„Ani v životě se nehraje vždy s odkrytými kartami, a tak v partii pro dva v Naslepo začínáme tím, že si soutěžící z padesáti očíslovaných obálek vybere pět, se kterými pak hraje dál. Každá obálka představuje určitou sumu peněz v rozmezí od nuly do sto pětadvaceti tisíc korun. U některých může jít i o minusové hodnoty. Soutěžící ovšem nemá možnost zjistit, jaká částka je na šecích vypsána, a tak – na rozdíl od televizních diváků – neví, o jakou částku hraje,“ popsala Pilařová princip soutěže.

Vašut je těžký soupeř

Pro zisk jedné obálky musí soutěžící správně odpovědět na položenou otázku. Během půl minuty vybírá odpověď ze čtyř nabídnutých možností. Za každou špatnou odpověď musí hráč skartovat jednu obálku. Poté, co padla odpověď na poslední, pátou otázku, začíná moderátor se soutěžícím licitovat.

Moderátor je těžký soupeř. Klade spoluhráči otázky, licituje s ním, nabízí odkup obálek za obnos, který může být lákavý, ale také mnohem nižší, než by mohla být skutečná výhra. Hra nervů, Vašutův neproniknutelný výraz hráče pokru, riziko, jehož míru hráč až do poslední chvíle nezná – to všechno se vejde do obsahu necelé půlhodiny, která je pro tuto hru stanovena. Soutěžící máv publiku jednu blízkou osobu jako doprovod. Ten, který sedí stranou a není přímo vystaven masáži nervů u hracího stolu, může dění ve studiu vnímat s větším odstupem. Ani on (nebo ona) ovšem neznají obsah obálek. S tímto partnerem či partnerkou se může hráč radit, v průběhu hry je oslovuje i moderátor. Je na soutěžícím, jaký si zvolí doprovod a do jaké míry dá na jeho odhad.

Nechá si, nebo vymění?

Hra končí v okamžiku, kdy se soutěžící s moderátorem definitivně dohodne, zda si ponechá své vyhrané obálky, nebo je vymění za nabízené částky. Před odchodem ze studia si může ověřit, co ve skutečnosti v obálkách bylo.

Pokud kterákoliv z obálek obsahuje příkaz -100 %, musí vrátit všechny obálky a všechny peníze, které mu moderátor během hry nabídl. Pokud je v některé obálce -50 %, dělí se výhra na polovinu.

„Sázka na pět obálek ve hře Naslepo může vynést solidní sumu, může ale také znamenat naprostý debakl. V tom je riziko, které na sebe soutěžící berou,“ uzavřela Pilařová.