Několik severských spisovatelů se v Praze v květnu zúčastní 13. mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy 2007.

Podle Heleny Benýškové zastupující občanské sdružení Skandinávský dům je letošní kulturní program tematicky naplánován podle šesti severských oblastí. "V lednu a v únoru jsme uspořádali projekt Dánská zima, na kterém se návštěvníci mohli prostřednictvím výstav, promítání, přednášek a debat seznámit s dánskou fotografií, hudbou, filmem, literaturou, politikou i přírodou. V březnu se tu při příležitosti Mezinárodního polárního roku 2007/8 uskutečnilo několik akcí věnovaných Grónsku a polárním oblastem," řekla Benýšková.

Zájemce o severskou literaturu upozorňuje na nově otevřenou knihovnu ve Skandinávském domě. Veřejnosti je přístupna každou středu od 17:00 do 19:30 hodin a k dispozici je originální i překladová severská beletrie a odborná literatura.

Ještě do konce měsíce bude ve Skandinávském domě otevřena výstava obrazů Ingunn Skjolbergové, reflektujících atmosféru města Bergen i okolní kontrastuplnou přírodu. Tento týden bude zahájena výstava amatérských fotografií o Norsku. V květnu na ni naváže expozice surrealistické tvorby, v níž malíř Age Steinset interpretuje složité lidské vztahy pomocí zvířecích motivů.

Další program nabídne například projekce čtyř norských filmů, autorské čtení a debatu s dánsko-německou spisovatelkou Annettou Herzogovou, přednášku spisovatelky Inge Bro Jorgensenové na téma Česká republika - Můj druhý domov a autorské čtení přední básnířky, dramatičky a spisovatelky knih pro děti a mládež Marit Tusvikové. Za svou hru Plíseň získala v roce 1991 Ibsenovu cenu; její česká premiéra se v režii Ireny Žantovské a v překladu Daniely Mrázové uskuteční koncem dubna ve Středočeském divadle v Kladně.

V úterý 24. dubna bude velvyslanec Norského království Peter Nicolay Raeder, který dnes večer přehlídku zahájil, debatovat o vztahu své země k Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Více informací naleznou zájemci na webových stránkách www.scandinavianhouse.cz.