„Brno v úterý rozhodlo o tom, že nenapadne rozhodnutí antimonopolního úřadu, který ukládá městu vybrat jiného kandidáta na projektovou dokumentaci k opravě vily,“ uvedl náměstek primátora Daniel Rychnovský. Toto rozhodnutí by mělo logicky vyřadit ze hry firmu Omnia, jejíž vítězství ve veřejném výběrovém řízení z roku 2006 Nejvyšší soud a poté i antimonopolní úřad prohlásil za neplatné. Firmě Omnia totiž podle jejich rozhodnutí k účasti na konkurzu chyběla potřebná kvalifikace.

Úterní rozhodnutí rady však dává městu dvě velmi rozdílné možnosti. A podle Rychnovského není zatím jasné, které zvolí. Za prvé může město obnovit stávající výběrové řízení a vybrat ze zbývajících kandidátů nejvýhodnější nabídku. Největší šanci by v tomto případě měl návrh architekta Sapáka, která se v původním řízení umístila jako druhá. „Přivítal bych, kdyby vyhrál Sapákuv návrh. Byl lepší jak cenově, tak i kvalitativně než návrh vítězné Omnie,“ tvrdí radní Jiří Zlatuška.

Na druhou stranu může město stávající výběrové řízení zrušit. To by znamenalo vypsání nového konkurzu, kterého by se mohla znovu zúčastnit i firma Omnia. A to i přesto, že ji antimonopolní úřad v prvním konkurzu vyřadil za nedostatečnou kvalifikaci. „Firma Omnia by se tak mohla výběru znovu účastnit,“ uvedl právník Tomáš Soukup.

S možností účastí počítá i samotná Omnia. „Kdyby město vypsalo novou soutěž, rádi se jí zúčastníme, protože máme už připravenou dokumentaci,“ uvedl společník Omnie Vítek Tichý.

Paradoxně by se mohlo stát, že by znovu vyhrála Omnia. S tím souhlasí i Zlatuška. „Kdyby někdo chtěl mermomocí protlačit firmu Omnia, tak by se určitě snažil původní řízení zrušit. Pokud by však Omnia znovu vyhrála, byla by to pro Brno velká ostuda,“ říká Zlatuška.

Právě kvůli této možnosti se úterní rozhodnutí rady chystá napadnout Sapák, jehož návrh by měl největší šanci na vítězství, pokud by město obnovilo stávající řízení. „Zákon zapovídá, aby bylo výběrové řízení zrušeno. Tím,že se rada proti rozhodnutí antipolního úřadu neodvolá, to však připouští,“ upozorňuje Sapák.

Z průtahů a nejasností kolem opravy jistě nemají radost ani potomci původních majitelů funkcionalistické vily Rut, Ernst a Daniela Tugendhatovi. O vilu se chtěli soudit, pokud město nezačne s opravami do září. Brno si tak na další soudní proces doslova zadělává. „Není pravděpodobné, že bychom do konce roku s opravami začali,“ uvedl před časem Rychnovský.