Asijská krása si našla cestu na stránky prestižního kalendáře Pirelli pro rok 2008. Světu byl slavnostně představen minulý čtvrtek v Šanghaji. Česká premiéra exklusivní dívčí kalendáře teprve čeká. Kdo jej české veřejnosti ve čtvrtek odhalí, zůstává do poslední chvíle pečlivě střeženým tajemstvím.

Módní fotografie s tematikou Orientu připravil pro třicátý pátý ročník fotograf francouzského původu Patrick Demarchelier, který pro kolekci téže značky fotil už v roce 2005.

Tehdy dívky zachytil v Rio de Janeiru, nyní modelky zavezl do Šanghaje. Nejnovější publikace je věnována čínské metropoli a její Francouzské čtvrti, která proslula tamními nevěstinci a rušným nočním životem. Modelky z Asie ale i jiných kontinentů Demarchelier zachytil například uprostřed zahrad bývalého britského konzulátu, klasických čínských čajoven nebo na slavné stezce do cizokrajného Nanjingu.

Mezi nejhvězdnější tváře kalendáře letos patří hongkongská herečka Maggie Cheung, která se i u nás proslavila rolí mytologické bojovnice v historickém velkofilmu Hrdina. Její půvab nesentimentální krásky je možné obdivovat také v romanci Stvořeni pro lásku hongkongského režiséra Wong Kar-waie. Do netradičně cudných kostýmů Johna Galliana se mimo jiné oblékly perly Orientu Mo Wandan a Du Juan nebo modelky a herečky Gemma Wardová, Catherine McNeilová, Doutzen Kroes, Agyness Deynová, Coco Rocha, Lily Donaldsonová, Sasha Pivarova či Caroline Trentini.

Fotografie jedenácti modelek byly pořízené v dubnu a během deseti intenzivních dní na projektu pracovalo čtyřicet lidí.

VIP artikl


Jak už je zavedeným zvykem, VIP kalendář vychází v limitované sérii třiceti tisíc kusů a jeho distribuce je výhradně v rukou podniku Pirelli. Mezi obdarovanými jsou především jeho významní klienti a obchodní partneři, ale i významné světové osobnosti. Jeden exemplář loni putoval do prezidentské kanceláře k Václavu Klausovi.

Kalendář má i své charitativní poslání. V mnoha zemích, včetně České republiky, se pořádají jeho dražby a výtěžek z prodeje jde obvykle na konkrétní projekty z oblasti výzkumu a léčby AIDS, rakoviny nebo na projekty spojené s péčí o chudé či nemocné děti. Letos bylo jako den celosvětové aukce vyhlášeno datum 12. prosince. Česká dražba kalendáře loni vynesla rekordních půl milionu korun.

Podnik Pirelli, který se specializuje na výrobu pneumatik, vydává kalendář s výjimkou let 1975 až 1983 od roku 1964. Na jeho tvorbě se podíleli přední světoví fotografové, například Richard Avedon, Annie Leibovitzová, Peter Lindbergh nebo Bruce Weber. V minulosti pro kalendář, který ohledává krásu žen a nebrání se nahotě, pózovaly například modelky Naomi Campbellová, Cindy Crawfordová, Jennifer Lopezová, Kate Mossová nebo Sophia Lorenová. Z českých celebrit Karolína Kurková a Eva Herzigová.

Není bez zajímavosti, že v listopadu také ve vydavatelství Slovart vyšla kniha Kalendáře Pirelli rekapitulující dosavadní historii z let 1964 až 2007.