Konkrétně jde o výstavu tří mladých umělkyň Estrogen. „Radnice kvůli Mázhausu čelí další kritice svatebčanů. Ti musejí cestou do obřadní síně opět procházet kontroverzní výstavou,“ informovala náš Deník Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů Magistátu města Pardubic.

„Svatebčany v těchto dnech ,vítá’ v Mázhausu, jímž musí všichni chtě nechtě projít do obřadní síně, socha páru velkých černých psů, připoutaných řetězem ke stěně. Největší odpor ale vyvolává plastika menstruující dívky a postavy muže a ženy ležící v tratolišti krve. Snoubence, rodiče ani prarodiče při pohledu na tyto výtvarné objekty nikterak neuklidní vědomí, že cestou k oltáři procházejí expozicí tvorby mladých umělců,“ poznamenala pracovnice pardubické radnice.

„Rozhořčení svatebčanů jsem chápal a vlastně jsem se styděl za to, jakým prostředím se do obřadní síně musejí dostávat,“ nechal se slyšet náměstek pardubického primátora Jan Kislinger, jemuž minulou sobotu připadla role oddávajícího.

„Myslím, že člověk nemusí být odborníkem na umění, aby uznal, že nynější expozice se do prostor Mázhausu nehodí. Některá díla osobně pokládám za ujetá,“ konstatoval vedoucí odboru kanceláře magistrátu Michal Zitko.

„Stížnosti veřejnosti na charakter výstav utvrdily před časem radu města v rozhodnutí rozvázat s výtvarníky nájemní smlouvu. Magistrát ji provozovateli galerie vypověděl letos v červnu. Důvodem byly vážné nedostatky ve smlouvě, ale také množící se stížnosti veřejnosti, zejména svatebčanů, na úroveň vystavovaných exponátů,“ shrnula Nataša Hradní.

„Ve městě navíc chybí prostory například pro pořádání výstav a podobně,“ doplnila pracovnice oddělení vnějších vztahů radnice.

„Umělci na výpověď zareagovali hysterickou mediální kampaní, v níž městu, které chce zpět své prostory, vyčítají, že hází klacky pod nohy mladým umělcům a ohrožuje jejich projekty přesahující do příštího roku,“ pokračovala Nataša Hradní. „Již před několika týdny jsme je vyzvali, aby předložili seznam těchto projektů. Slíbili jsme, že projekty rozjednané na první měsíce roku 2009 umožníme dokončit. Bohužel unie zatím na naši vstřícnou výzvu vůbec nereagovala,“ dodala náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková.

„Z města se s námi nikdo nebaví. Veškeré informace se dozvídáme z tiskových zpráv nebo od médií,“ prohlásila kurátorka galerie Alexandra Prokopová z regionální pobočky Unie výtvarných umělců České republiky.

A co kostely?

„Dokonce jsme se doslechli, že město uvažuje o tom, že by v době, kdy se konají svatby, zakrylo exponáty nějakými panely, aby to nikoho neuráželo. Nevím, jestli něco podobného nařídí i třeba v pardubických kostelích, aby se zakryl ukřižovaný Kristus nebo zkrvavená Panna Marie. Uvidíme, jestli se tím bude radnice také zabývat,“ zajímalo by Alexandru Prokopovou.

„Společně s autorkami tohoto projektu jsme se shodli, že se to nedá nazvat vlastně nijak jinak než cenzurou,“ podotkla kurátorka výstavy, na níž se prezentuje Mariana Jůdová, Markéta Korečková a Paulina Skavova.

„Tato výstava je součástí projektu Končíme/Začínáme. Počítáme s tím, že v jejím průběhu vznikne i experimentální transformační produkt, který bude odhalen 19. září v 17 hodin a který je součástí projektu nanoSKOP. Ale zatím nevíme, jestli nám to radnice nezakáže,“ svěřila se kurátorka pardubické galerie Mázhaus, jejímž hlavním partnerem je trochu paradoxně právě magistrát.

Pokud se na to kontroverzní výstavu chcete zajít podívat, je otevřena od pondělí do pátku od osmi do sedmnácti hodin (vchod je přes vrátnici radnice), o víkendech pak od čtrnácti do devatenácti hodin (vchod je přímo z Pernštýnského náměstí). (td)