Jako sice nevýjimečná, ale poctivá a slušně odvedená práce. Větu „Noc patří nám“ nosili na plackách newyorští policisté bojující s drogovými gangy. S podobným heslem by ale mohl do města vyrážet i Bobby Green, schopný manažer jednoho nočního klubu, který žije spokojený život velkého světa, milovaný sexy přítelkyní a uznávaný svou náhradní rodinou ruských podnikatelů.
 
Nikdo by neuhodl, že jeho otec a bratr oblékají policejní uniformy. Když se ale zájmy Rusů, jejichž podnikání překračuje zákon víc, než by Bobby chtěl vědět, střetnou s jeho pravou rodinou, postaví ho osud na křižovatku, z níž pro něj vede jenom jedna cesta.
 
Jak dá dobrý soundtrack brzo najevo, příběh, v němž Bobby stihne prožít překvapivě dost dramat, se odehrává v 80. letech. Stylem ale připomíná spíš snímky o dekádu starší, především ve vrcholné scéně deštivé automobilové honičky, v níž je poznat inspirace Francouzskou spojkou.
 
Sama zápletka zase připomíná některé jiné filmy, třeba Scorseseho Skrytou identitu nebo i krimithrillery od samotného Graye, zvlášť když v tom posledním, osm let starých Temných zákoutích, hráli stejní herci -Mark Wahlberg a Joaquin Phoenix.
 

Dávka hlubokých emocí

 
Zatímco tehdy svět zločinu těžce opouštěl Wahlberg, tentokrát má hlavní part Phoenix. Chválit tohoto herce, nejvíc proslaveného rolí Johnnyho Cashe ve Walk the Line, může být už předvídatelné stejně jako proměna jeho postavy z černé ovce v loajálního syna. Nicméně právě on do filmu přináší nejvíc intenzity tím, jak umí uhrát dávku hlubokých emocí jenom pomocí pohledu.
 
I když jeho jménem hvězdnost obsazení nekončí, ostatní Phoenixe už jenom doplňují, ať už to je veterán Robert Duvall v roli odcizeného otce, Eva Mendesová jako oddaná přítelkyně nebo Mark Wahlberg v roli staršího bratra.
 
Probuzení z veselého oparu lehkých drog do nelítostné reality souboje práva a zločinu je pro Bobbyho tvrdé, protože Phoenix ho nikdy nehraje jako statečného amerického hrdinu. Tato postava ale v sobě zároveň nachází dostatečnou sílu, aby ani sebe ani diváky nenechala pochybovat o tom, že si nemohla vybrat jinak. Tahle pevná víra, že některé věci už nejde tolerovat, jakkoliv je to nepohodlné, snímek Noc patří nám nejvíc přibližuje jeho vzorům ze 70. let.
Iva Přivřelová

 

Noc patří nám (We Own the Night),


USA 2007, krimithriller, 117 m. Režie: James Gray.
Hrají: Joaquin Phoenix, Mark Wahlberg, Robert Duvall, Eva Mendesová.
Premiéra: 7. 2.