Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malí kouzelníci se dočkali posledního Harryho Pottera

Praha - Sedmý díl příběhů o kouzelníkovi Harrym Potterovi už smí na trh. Minutu po dnešní půlnoci se začal prodávat poslední díl kouzelnické ságy.

31.1.2008 3
SDÍLEJ:

V domu knihy Kanzelsberger v Praze se konal zábavní program k uvedení českého vydání posledního dílu série britské spisovatelky Rowlingové Harry Potter a Relikvie smrtiFoto: DENÍK/Milan Jaroš

 

A dočkala se i malá kouzelnice Kárka zKladna, která se těsně před půlnocí řadila do fronty na koupi knihy. Ještě dnes včerstvých ranních hodinách chce sedmiletá Klárka pár stránek přečíst. „Pokusím se o to,“ řekla spiklenecky blonďatá dívenka tak, aby to její tatínek neslyšel.

Je jí sedm a už přečetla všech šest předcházejících knih, které o příbězích zPříčné ulice vyšly. Klárku, která sice podle věku má chodit do druhé třídy, ale byla zařazena do třetí, bavily víc než film.

„Na film se jenom koukáš, knížku musíš sice číst, ale je líp psaná. Mně moc baví přímé řeči,“ porovnala odborně Klárka. „Možná jsou na ni filmy moc rychlé. Vknížce se může kději vrátit, příběhů je tam víc,“ vysvětluje její otec.

Potterovy příběhy Klárku úplně pohltily. Rodina nedělá nic jiného, než shání všechny kouzelnické rekvizity, bez kterých se malá slečna nemůže obejít. Jako dárek od Ježíška dostala nezbytnou kouzelnickou hůlku a knihu čar a kouzel.

Kruté čekání na sedmý díl si včera malá kouzelnice včerném klobouku a zlatě zdobeným pláštěm zpříjemňovala účastí na soutěžích, které knihkupectví pořádalo. Na krku jí visela kartička s číslem. „To je taková nominace na nejlepšího kouzelníka,“ chlubila se.

Děti byly s přibývajícími hodinami mnohem akčnější. Rodiče už znaveně posedávali na schodech a jejich ratolesti pobíhaly po celém obchodu. „To je klasická situace,“ se smíchem hodnotil stav těsně před půlnocí knihkupec Jan Kanzelsberger starší. Sám není „potterolog“, ale jeho vnoučata kouzelníka zbožňují.

Dům knihy Kanzelsberger ve spodní části Václavského náměstí měl včera podle Zdeňka Fekara zmarketingu na skladě asi 2 tisíce výtisků. Podle jeho odhadl se mohlo prodat šedesát až sedmdesát procent..

Sedmý díl nazvaný Harry Potter a Relikvie smrti se jako první kniha vČeské republice na základě požadavku autorky J. K. Rowlingové začal vydávat na papíru smezinárodním certifikátem FCS, který je maximálně šetrný k životnímu prostředí.

Proč se překlad dostal k fanouškům až nyní?

 

Kniha Joanne K. Rowlingové Harry Potter a relikvie smrti v českém překladu se ode dneška prodává ve zhruba osmi stovkách knihkupectví v republice.

Na české knižní pulty se sedmý a zřejmě poslední díl ságy dostává se zpožděním. Ve Velké Británii vyšel v létě loňského roku, před Vánoci to stihli i v sousedním Německu.

Proč se k jeho originálnímu překladu fanoušci u nás dostali až teď? Pavel Medek, který knihu přeložil, má jasno: Proti byli především knihkupci. „Ti největší jasně řekli, že Harryho před Vánoci nechtějí. Tvrdí, že by jim to zničilo trh jako u minulého dílu. Vyšel 20. prosince a rodiče nekupovali pod stromeček nic jiného,“ řekl Deníku Pavel Medek.

Albatros se hájí

Nakladatelství Albatros, které knihu vydává, má ale jiné vysvětlení. „Datum vydání se řídí velikostí trhu. Čím větší trh, tím dříve může kniha vyjít,“ vysvětluje Radovan Suk, marketingový manažer nakladatelství.

I když Albatros podepsal licenční smlouvu na konci listopadu, bylo by podle Suka technicky nereálné dostat knihu na pulty ještě před Štědrým dnem. Nakladatelství se proto rozhodlo odstartovat prodej dnes. V den vydání pololetních vysvědčení.

Přestože většina skalních fanoušků populárního čaroděje si už poslední příběh přečetla v anglickém originále nebo v překladu na internetu, odborníci se o prodej knihy nebojí. „Jde o silný titul, který si svého čtenáře najde i teď,“ myslí si marketingový ředitel společnosti Pronetmedia Michal Bayer. Příznivci Harryho kultu si podle něj knihu jistě koupí, už jen proto, aby si ji doma zařadili do knihovny vedle předchozích dílů.

Důvod úspěchu?

„Joanne Rowlingová skvěle vystihla potřeby a očekávání svých čtenářů. V naší poradně máme dětské klienty, kteří v životě nevzali do ruky jedinou knihu – vyjma Harryho. Přečetli všechny knihy od prvního dílu po šestý. Jinak nic,“ říká psycholožka pedagogicko-psychologické poradny Ivana Halíková.

Harry přitom není vysloveně dětskou literaturou, zejména poslední díly. Je tak pro děti od deseti do osmnácti let. Ale možná právě v tom, že Harry vlastně roste – s generací dětí, pro kterou vznikla první kniha, je jeho přitažlivost. Sleduje totiž dětský svět jedné generace, její pocity, touhy a strachy, její proměny. A sleduje ho s nesmírnou dávkou obrazotvornosti a dějové fabulace.

O tom, že se ani psychologové, ani marketingoví specialisté nemýlí, svědčí i zájem čtenářů. Knihkupectví v celé České republice registrují tisíce objednávek. „První zájemci se zapsali už začátkem prosince. Postupně se ale dopisují další. V sešitku s objednávkami máme okolo dvou stovek jmen. Část čtenářů si žádaný přírůstek do bibliotéky zajistila po internetu,“ říká například knihkupkyně Marta Sovíčková z Prostějova.

Nedočkaví fanoušci si tak budou moci svou oblíbenou knihu zařadit vedle šesti předchozích dílů do knihovny již dnes. Ti rozvážnější si mohou počkat. Od 1. března budou totiž knihu nabízet za výhodné ceny i hypermarkety.

PETR KOVAŘÍK, JANA PODSKALSKÁ

Jak Pottera nabídnete, ptali jsme se včera knihkupců

„Knihy nám navezou kolem páté hodiny večer, my je hned vyskladníme a připravíme k prodeji, ale prodávat je začneme až o půlnoci. Tak jak je uvedeno ve smlouvě. Speciálně kvůli tomu o půlnoci otevřeme prodejnu, ale déle než půl hodiny mít otevřeno nebudeme. Doposud máme asi 100 objednávek. Těmto lidem knihu schováme a budou si pro ni moci přijít ráno nebo kdykoli do jednoho týdne.“

Jiří Šedivý, Brno

„S půlnočním zahájením prodeje nepočítáme , ale kvůli nedočkavým školákům otevřeme už v sedm hodin ráno, o dvě hodiny dříve než obvykle.“

Hana Kaňková, Poděbrady

„Nový díl nikoho nezajímá zdaleka tolik, jako ty předchozí. Fiaskem byl už půlnoční prodej předposledního dílu. Tentokrát o půlnoci otevírat nebudeme.“

Zdena Petrová, Pardubice

„Už od loňska jsme prodávali poukázky, které teď dítě vymění za nový díl Harry Pottera. Oceňujeme, že vydavatelství Albatros tentokrát v první vlně nedodalo Harryho Pottera do supermarketů. Stoupnou nám zisky.“

Martina Vondráková, Ústí nad Labem

Rekordní prodej

Podle Radovana Suka z Albatrosu se celosvětově prodalo už 350 milionů výtisků sedmi dílů Harryho Pottera, na čemž se Česká republika šesti vydanými svazky podílí jedním a půl milionem. „Průměrný náklad každého dílu byl přes 200 000. Rovněž sedmého dílu jsme dali na trh v první fázi 200 000,“ říká. „Jsme připraveni na dotisky,“ dodává.

Dětem nic neunikne, říká překladatel Pavel Medek

Autorka Joanne K. Rowlingová se zmínila, že sedmý díl Harry Pottera možná nebude poslední, protože by se jí po něm mohlo stýskat. Vám se stýskat nebude?
Stýskat se mi zatím nebude, protože já s Harry Potterem pořád žiju. Kromě knih totiž překládám filmy, takže mě čekají ještě dva, a možná tři, protože poslední film má být podle posledních zpráv snad dvoudílný.

Jak dlouho jste překládal sedmý díl?
Čtyři měsíce. Předchozí ale trvaly déle, protože jsem na tom dělal při zaměstnání. Teď jsem odešel na volnou nohu, takže na to mám víc času.

Harry Potter vám tedy umožnil osvobodit se od zaměstnání?
Nebyl to jen Harry Potter, ale řada dalších knih či filmů. Překládám pro řadu nakladatelství, mimo jiné také odbornou literaturu. Nejvíc ale pro Albatros. A to nejen pro děti, ale i pro dospělé čtenáře.

Ostatně, jaké jste měl zaměstnání?
Zahraniční obchod, prodával jsem investiční celky.

Když besedujete o Harry Potterovi, co nejvíc zajímá dětské čtenáře?
Děti jsou velmi důkladní čtenáři, hodně si pamatují. Všimnou si každé chyby, která v knize zůstala, třeba i vinou korektury, postřehnou i každé překladatelské zaváhání. A protože si hrozně moc pamatují, ptají se i na nejmenší detaily, upozorňují na chybičky, nic jim neunikne.

Mohl byste naznačit něco z překvapení, která na čtenáře čekají?
Já jsem se tomu dosud důsledně vyhýbal. Možná bych řekl, že překvapivý je úplný závěr. Taková dohra, která bude hodně nečekaná.

PETR KOVAŘÍK

Poslední kniha Harryho Pottera korunuje celou ságu

Už od prvních kapitol, vnichž Harryho a jeho přátele čeká dechberoucí, strašidelný a pro jednu postavu smrtelný útok Smrtijedů, je jasné, že J. K. Rowlingová se nebude mazlit ani se svými hrdiny, ani se svými čtenáři. Ostatně sedmá kniha Harry Potter a relikvie smrti, která je od čtvrteční půlnoci konečně dostupná ivčeštině, dlouhé kouzelnické dobrodružství uzavírá a musí stihnout odhalit ještě spoustu tajemství a dovést do konce ještě spoustu linií. Takže tentokrát tu nejsou zábavné školní historky krozptýlení a oddechu.

Koneckonců Harry se už do Bradavic ani nevrací, protože se vydává po stopách viteálů, vnichž jsou ukryty životy Pána zla. Voldemort se mezitím snaží získat tajemné relikvie smrti, aby si zvýšil šance na závěrečný souboj sjediným chlapcem, který kdy přežil jeho kletby. Harryho samozřejmě doprovázejí věrní přátelé Ron a Hermiona, během pátrání se na scénu vrací iněkteré další postavy, třeba Umbridgeová, Krum nebo skřítek Dobby. Významná část patří odhalení minulosti Severuse Snapea a konečné odpovědi na jednu znejpalčivějších otázek série– na čí straně Snape vlastně stojí. Nejvíc ale Relikvie odhalí postavu, která už zemřela, Albuse Brumbála, jehož moudrý gandalfovský charakter Rowlingová skvěle zrelativizovala do překvapivého portrétu velikána, který se celý život snažil odčinit své hříchy.

Potterovské díly temněly už od Cedrikovy smrti a znovuvzkříšení Voldemorta vhororové hřbitovní scéně na konci čtvrté knihy. Sedmička satmosférou závěrečné fatality vpočtu obětí překonává všechny předchozí díly dohromady, takže pro věrné fanoušky může čtení představovat až emocionálně vyčerpávající zážitek. Azároveň zážitek, okterý by těžko chtěli přijít, protože Rowlingová je skvělá vypravěčka. Její rozuzlení dokazuje, jak promyšleně měla všechno připravené už od začátku. Apokud udělala oproti svému původnímu plánu některé změny (třeba vtom, kdo nakonec zemře), nakonec tím jenom podpořila příběh a myšlenky celé ságy. Vprostředku kniha sice trochu ztrácí čas nekonečným stěhováním Harryho družiny, nicméně velkolepý závěr vyvrátí jakékoliv pochybnosti otom, zda jsou Relikvie smrti opravdu vyvrcholením oblíbenésérie.

IVA PŘIVŘELOVÁ

Kdy vyšly příběhy kouzelníka?

Harry Potter a Kámen mudrců (1997)

Harry Potter a Tajemná komnata (1998

Harry Potter a vězeň zAzkabanu (1999)

Harry Potter a Ohnivý pohár (2000)

Harry Potter a Fénixův řád (2003)

Harry Potter a princ dvojí krve (2005)

Harry Potter a Relikvie smrti (2007, překlad 31.1. 2008)

31.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Při požáru bytu ve Štúrově ulici zemřel čtyřletý chlapec. Policisté spolu s hasiči ohledávali místo požářiště.
AKTUALIZOVÁNO
10

Noční tragédie v Teplicích. Při požáru činžáku zemřelo čtyřleté dítě

Nabíjení elektromobilů Tesla. Ilustrační foto.
4 12

Norsku začínají vadit velké elektromobily, země zavádí daň za Teslu

AKTUALIZOVÁNO

Zaorálek žádá odvolání Janečka: Nejde likvidovat firmy nevyhovující Agrofertu

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek bude žádat v pondělí na zasedání vlády, aby byl odvolán z funkce šéf finanční správy Martin Janeček kvůli údajnému zneužití zajišťovacích příkazů k likvidaci firem, jak o nich informovala média. Chce, aby odešla také náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Memorandum o lithiu: Sobotka bude žádat doporučení právníků

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si nechá poradit od právníků, jak postupovat s memorandem o lithiu, k jehož zrušení v pondělí večer vyzvala kabinet Sněmovna. Mluvčí vlády Martin Ayrer dnes sdělil, že Sobotka počká, až bude usnesení doručeno na Úřad vlády.

Novinářské eso zabila bomba v autě. Galiziová šetřila kauzu Panama Papers

/VIDEO/ Malta je v šoku. Ostrov známý svou poklidnou, až rodinnou atmosférou, se vzpamatovává z vraždy investigativní novinářky Daphne Caruana Galiziové. K neštěstí došlo v úterý večer, krátce poté co oběť nastartovala svůj vůz. Galiziová, tvrdá kritička maltského premiéra Josepha Muscata si před nedávnem stěžovala na výhrůžky smrtí. 

Katalánci mají dva "politické vězně", Francie jim nepomůže

Katalánský premiér Carles Puigdemont se dostává do svízelné situace. Zatímco stále odkládá – tentokrát na čtvrtek – vyhlášení nezávislosti, byli v pondělí večer zatčeni dva vůdci katalánských separatistů. Katalánci, kteří mají kulturně i jazykově blízko k Francouzům, vzhlížejí k podpoře Paříže. Marně. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení