Autorka tisícistránkového románu Jih proti severu, který poprvé vyšel v létě 1936 a okamžitě se stal bestsellerem, byla smrtelně zraněna, když se svým manželem Johnem Marshem přecházela ulici.

Svůj jediný román, patrně nejúspěšnější knihu americké literatury 20. století, začala psát v roce 1926 krátce po svatbě, když musela ležet se zraněným kotníkem. V roce 1937 za něj dostala Pulitzerovu cenu. Milostný příběh panovačné, ctižádostivé a krásné Scarlett O'Harové a cynického dobrodruha Rhetta Butlera odehrávající se v dobách americké občanské války byl tři roky po svém vydání zfilmován. Hlavní role v něm ztvárnili Vivien Leighová a Clark Gable a americká Akademie filmového umění a věd mu v roce 1940 udělila nevídaných osm Oscarů plus dvě zvláštní technické ceny.

Málokdo ví, že kořeny Margaret Mitchellové vedou do Čech a že ona sama Čechy velice milovala. Byla dcerou Josefa Möschla, který pocházel z usedlosti zvané Kasperhof ve vesnici Grasset nedaleko Sokolova, obce, která byla po druhé světové válce přejmenovaná na Jehličnou a která v druhé polovině 70. let kvůli těžbě uhlí zmizela ze zemského povrchu.