Malým velkým hrdinou animovaného filmu Ratatouille z dílny Pixar Animation Studios a Walt Disney Pictures je přitom obyčejný krysák Remy s průsvitnýma ušima a požehnaným růžovým nosem, jakému nebylo a není rovno. Rozumí lidské řeči, a když se rozhodovalo o jeho životní dráze, kuchařina byla jasná volba.

Sto chutí fantazie


Jeho příběh o nalezeném přátelství s lidským nekňubou Linguinim ve vyhlášené pařížské restauraci patří k tomu originálnějšímu, co na poli počítačem animovaných filmů v poslední době vzniklo. Banální morality příliš netrousí, spoléhá se raději na plastické a s gustem vyprofilované postavy, ale hlavně a především bohatě i s nápadem těží ze dvou zřídel fantazie: francouzské idyly města nad Seinou a gurmánské vášně sta chutí.

Ratatouille je šarmantní zábavou ukuchtěnou Bradem Birdem dle receptu Jana Pinkavy, umlčeného sous-chefa. Podezřelá otázka okolo jeho účasti na projektu, který měl být zprvu jeho, zůstává snad jediným škraloupem, který zanechá trpkou pachuť. Sice ho v Pixaru pěkně vypekli, ale snad díky jeho vkladu dá Ratatouille a především pak banda nenasytných krys vzpomenout na nostalgii vázanou na Velkou sýrovou loupež Václava Bedřicha z roku 1986. Remy však není a ani nechce být Velkým tvrdým Marvinem.

Ale ať už se to má s Pinkavou jakkoliv, trocha nápaditosti, velká porce zručnosti a umu, pečlivě odměřená dávka humoru i romantiky, špetka odvahy nezakončit dobrodružství happy endem, a voilá, je tu lahůdkový chod, hotový kulinářský zážitek. Tu barvitou a opravdu vtipnou hru na opravdovost z jedné strany a lehkou pohádkovou nadsázku z druhé člověk animátorům, kteří s každým filmem dospívají, s chutí rád sbaští.

Však i tomu kritikovi restaurací s egem tak velkým, že mu vrostlo do jména, se vrátí barva do tváře, když okusí z fantazie zvané Ratatouille.

Nic naplat, Ratatouille je chutným pokrmem z animovaných přísad a servírovaný kuchtíky od rozžhavené plotny Pixaru, který je mi náramně po chuti a přišel mi vskutku k duhu. S gustem jsem ho smlsnul, ještě teď se olizuju a i vám přeji totéž. Bon apetit!

Ratatouille

Animovaná komedie, USA 2007.

Režie: Brad Bird. V českém znění: Martin Písařík, Michal Holán, Tatiana Vilhelmová, Oldřich Vízner, Jan Přeučil.

Premiéra: 13. 9.