Romským sdružením úřady asi moc nevěří. Alespoň to tak vypadá podle slov Marty Čarné, moderátorky druhého ročníku Romského festivalu, který se konal v sobotu v pivovarské zahradě Českého Krumlova.

Festival totiž pořádá romské občanské sdružení Jagori Větřní, kterému se opět nepodařilo získat na festival žádný grant. „Loni jsme se nedivili, protože jsme o něj požádali pozdě, ale ani letos nám nikdo nevyšel vstříc. Moje teta, Gizela Čarná, to nakonec celé musela zorganizovat za své peníze,“ řekla Marta Čarná a poukázala na to, že před týdnem se konal romský festival v Táboře, který nepořádají Romové a tam s grantem uspěli. „Jestli to takhle půjde dál, asi to budeme muset zabalit, bez financí to nejde,“ dodala.

Na festival se sjelo asi dvanáct kapel a souborů, takže bylo o program postaráno až do noci. „Jsou tu romští účinkující z Tábora, Písku, Volar, Českých Budějovic, Českého Krumlova, Květušína a Loučovic,“ řekl moderátor Luděk Štěpánek, který si pochvaloval, jak dobře romské kapely hrají. Ty do svého repertoáru zahrnuly i jiné skladby než romské písně, což zpočátku trochu zklamalo rodinu Stehlíkovu ze Lhenic. „Kdysi nás na krumlovských slavnostech naprosto uchvátila muzika romské kapely, proto jsme se sem na festival vydali. Ale zatím to není to, co jsme čekali. Vyparáděné holčičky jsou ale překrásné,“ řekli.

„Čekala jsem větší účast,“ konstatovala zase Naděžda Danihelová z Vimperka, jejíž 9letou dceru Barborku čekalo taneční vystoupení. „Soubor tančí teprve čtyři měsíce, ale dcerku to baví. Pořád to doma zkouší. Všechny děti tady jsou šikovné.“

„Přijeli jsme z Písku. Moc se na vystoupení těším, tancuju ráda – nejradši čardáš a hip hop,“ řekla malá Sára Žigová. „A my break,“ přidali se chlapci Mirek Žiga a Ríša Holub.