Zejména na podporu kulturních programů a aktivit je určeno více než 3,5 milionu korun, které v nedávné době získal Rožnov pod Radhoštěm dohromady s partnerskými městy Holešov a Považská Bystrica.

Města společně uspěla s projektem nazvaným Návrat ke Karpatským tradicím. „Snažíme se obnovit kulturní tradice v česko-slovenském příhraničním regionu,“ vysvětlil smysl projektu mluvčí městského úřadu v Rožnově Tomáš Gross.

Rožnovská radnice už má také plán, jak se získanými prostředky naloží. „Letos a také v příštím roce podpoříme hned devět různých aktivit,“ prozradil Gross. Půjde na ně více než 1,6 milionu korun.

Patří mezi ně například mezinárodní festival slovenského folkloru Jánošíkův dukát či tradiční setkání obyvatel obou stran česko-slovenského příhraničí na Radhošti. „Ještě v letošním roce také stihneme vydat velkou knihu o Radhošti,“ doplnil Gross.

Peníze z úspěšného projektu pomohou i při pořádání tradičního Bezhraničního valašení nebo Svatojánské noci, která bude spojená se setkáním bylinkářů. Vyjde také další svazek z ediční řady Rožnovské malé tisky s názvem Devatero kvítí.

Také v partnerském Holešově už mají jasno, na co prostředky půjdou. „Jak už název projektu napovídá, jde především o spolupráci se Slovenskem, od kterého nás dělí právě Karpaty,“ řekl místostarosta Holešova Rudolf Seifert.

Stěžejní akcí, kterou hodlá radnice podpořit, je tedy letošní první ročník česko – slovenského setkání loutkových divadel nazvané Loutky a bábky. „Uskuteční se poslední týden v červenci. Chceme do Holešova přivést zajímavé divadelní soubory, které se zaměřují především na loutky od nás i ze Slovenska,“ uvedl Seifert.

Na podporu se dále může těšit také holešovské občanské sdružení Klub přátel řemesel a umění. „Svoje dovednosti budou moci předvést například právě při festivalu loutkových divadel,“ řekl Seifert.