Ještě před několika měsíci město ohlašovalo, že vilu Tugendhat zavře kvůli opravám na konci prázdnin. Rekonstrukce však začne až příští rok, a tak je vila pro návštěvníky otevřená až do konce prosince.

Město tak ale nejspíš nestihne vše opravit v termínu, který dostalo od památkářů.

Prasklá kanalizace a ujíždějící terasa. To nejvíce trápí jedinou brněnskou památku zapsanou na seznamu UNESCO. Opravu narušené statiky vily nařídili krajští památkáři do konce července příštího roku.

Hlavně začít


Město ale jejich termíny podle všeho nestihne, přestože nedávno vypsalo výběrové řízení na dodavatele stavby. „Nejdůležitější je začít. Jestli potom skončíme o několik měsíců později, můžeme podat žádost o posunutí termínů nebo zaplatíme pokutu. Krajští památkáři ale uvidí, že děláme, co můžeme,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Krajským památkářům ale bude stačit, když opravy vily začnou do jedenatřicátého března příštího roku. To by podle nich město mělo stihnout. Pokud ne, musel by opravy zařídit kraj a městu je pak vyúčtovat. „To se však vztahuje jen na případy ostentativní nečinnosti. Tedy když by město zjevně nic
nedělalo. Třeba nevybíralo dodavatele,“ řekl mluvčí krajského úřadu Jan Chmelíček.

Od sedmého září běží pro stavební firmy lhůta, kdy mohou městu předložit své návrhy, jak vilu opravit. Město si zároveň prověří jejich odbornost.

„Samozřejmě to nebudou firmy, které spravují třeba chodníky. Musí mít zkušenosti s rekonstrukcí památek první kategorie a musí doložit certifikaci o své odbornosti,“ popsal kritéria soutěže Rychnovský. Uzávěrka nabídek je šestadvacátého října. Rekonstrukce začne až příští rok, termín magistrát ještě nezná.

Zájem firem je zatím velký. „Až nečekaný vzhledem k tomu, jaký rozruch byl kolem minulého výběrového řízení,“ podotkla Iveta Černá z Muzea města Brna, které vilu spravuje.

Dohled komise


Černá tím naráží na dlouholeté soudní spory mezi architekty, kteří se účastnili soutěže o projektovou dokumentaci k rekonstrukci vily. Město původní soutěž vypsalo už v roce 2004. Sdružení kolem architekta Jana Sapáka se proti vítězství firmy Omnia odvolalo.

Sapák tvrdil, že architekti z Omnie neměli pro opravu vily dostatečnou kvalifikaci. Jeho námitku soud uznal a antimonopolní úřad soutěž zrušil.

Město přesto s projektem Omnie počítá. V červnu jej nechalo zhodnotit týmem zahraničních odborníků a sestavilo i komisi, která na rekonstrukci vily dohlédne. „V jejím čele zasedne manžel Daniely Tugendhatové, restaurátor Ivo Hammer,“ zdůraznil Rychnovský.