V klubu NoD dnes uvedl soubor Farma v jeskyni svou inscenaci Čekárna, v divadle Ponec se reprízovala představení slovenského choreografa Jara Viňarského a francouzské choreografky Karin Pontiesové.

Soubor Farma v jeskyni patří k divadlům, která užívají nepříliš tradiční divadelní jazyk. Jeho výraz není založen na slově, ale na výrazu těla, práci s hlasem, hudbou a obrazy. Mezinárodní soubor se zaměřuje na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu.

V uplynulé sezoně sklidil velký mezinárodní úspěch, tři ocenění dostala inscenace Sclavi/Emigrantova Píseň na festivalu Fringe Edinburgh. Odměněna byla i cenou Alfréda Radoka a získala hlavní cenu Velijka Maričiče na festivalu malých scén v Rijece.

Čekárnu v režii Viliama Dočolomanského tvoří obrazy z deportace slovenských Židů tak, jak se odehrávaly během druhé světové války. Inscenace vznikala jako rozvinutí motivů stejnojmenné miniatury, která byla součástí divadelního projektu Cesta do stanice, uvedeného v roce 2003 v prostoru železniční stanice Žilina - Záriečie, ze které byli deportováni slovenští Židé do koncentračních táborů v Polsku v období Slovenského státu.

Nynější podoba inscenace se odchýlila od tématu holokaustu a odvíjí se jako příběh prostoru čekárny na provinční železniční zastávce. Sny cestujících v poslední chvíli před tím, než se nenávratně odpoutají z dosavadního života a ztratí v neznámu, jejich osobní tragédie a osamělost odrážejí dobu od 30. let 20. století po dnešní dny.

Přehlídka bude pokračovat do středy v divadlech Ponec, Disk, NoD, Alfred ve dvoře a Duncan Centre. Uváděná díla reprezentují širokou škálu různých stylů - od ryze českých projektů po mezinárodní, v nichž se účastní čeští umělci.

Pro samotné umělce je Česká taneční platforma šancí zaujmout odborníky, dramaturgy a producenty nejen domácí, ale především zahraniční, kteří na platformu každoročně přijíždějí. Zároveň během platformy uvedená díla sleduje odborná porota Ceny Sazky za objev v tanci, jejíž vítěz je vyhlášen na festivalu Tanec Praha.