Dílo je údajně ještě "temnější" než dosud známé Tolkienovy romány Pán prstenů nebo Hobit, napsala agentura Reuters. Česká verze má následovat 1. června.

"Není to žádný Harry Potter," charakterizoval vydávaný román David Brawn, představitel nakladatelství HarperCollins, které dílo vydává.

Děj knihy se odehrává v té části tolkienovské Středozemě, která se potopila ještě před příchodem hobitů a před ději popisovanými v trilogii Pán prstenů. Vypráví tragický příběh Turina a jeho sestry Nienor, které byly proklety Morgothem, prvním Pánem temnot. Christopher román zrekonstruoval z otcových rukopisů, "aniž do textu vkládal vlastní invenci". Obrázky text doprovodil známý tolkienovský ilustrátor Alan Lee, jeden z nejoblíbenějších v této tematice.

První vydání knihy v angličtině má náklad půl milionu výtisků, jako u dalších Tolkienových děl se ale počítá s dotisky podle poptávky. Brawn odhaduje, že na celém světě se prodalo asi 150 milionů výtisků Pána prstenů, z toho po zfilmování této trilogie v roce 2001 asi 50 milionů. Ostatních Tolkienových děl se podle Brawna prodalo dalších 50 milionů výtisků.

Poté, co filmová trilogie Pán prstenů měla celosvětový úspěch, se chystá i zfilmování Hobita. Brawne je přesvědčen, že úspěch bude mít i kniha Húrinovy děti a hollywoodská studia se budou předhánět ve snaze získat natáčecí práva.

Česká verze knihy vyjde již 1. června v překladu Stanislavy Pošustové-Menšíkové.