Projekt na opravu vily Tugendhat, který vypracovala před pěti lety společnost Omnia, je kvalitní a bude vyhovovat úspěšné opravě památky. To je závěr mezinárodní konference odborníků na moderní architekturu, kterou svolalo vedení Brna ve středu na Novou radnici.

„Byl to významný krok k zahájení oprav. Pět let jsme řešili jen právní spory a nezabývali se tím, jestli máme projekt podle kterého je možné vilu kvalitně opravit. Nikdo z odborníků projekt nekritizoval a spíše všichni ocenili, že je detailní, kvalitní a celkově dobrý,“ shrnul jednání odborníků náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Podle něj tak konference potvrdila, že projekt firmy Omnia, vzešlý ze soutěže, kterou vloni zrušil Úřad pro hospodářskou soutěž, může město použít. „Bylo by šílené nevyužít jej a nechat pod stolem. Navíc náš tlačí čas,“ podotkl Rychnovský.

Na město kvůli opravám vily totiž netlačí jen památkáři ale i organizace Unesco, v jejímž seznamu je vila Tugendhat zapsaná jako jediná z českých památek moderní architektury.

Středeční konference představila projekt vily firmy Omnia pouze z odborného hlediska. Neřešily se tu právní spory, které komplikují zahájení rekonstrukce již do roku 2004. Jednotlivé odborníci promluvili o narušené statice vily, restauraci původních materiálů a nábytku, výrobě replik zařízení, konzervaci a restauraci technického vybavení vily.

Architekt Jan Sapák, který v roce 2004 chybný tendr napadl, se i přes pozvání odmítl konference zúčastnit. „Po zralé a bedlivé úvaze jsme se po vyčerpání všech postupů rozhodli konference, která neskýtá základní parametry nezávislé, objektivní a skutečné konference, nezúčastnit,“ vysvětlil důvody Sapák. Podle něj bylo také o výsledku v podstatě dopředu rozhodnuto. „Víme také, že stejné rozhodnutí jako jsme učinili my, učinilo ještě více domácích i zahraničních pozvaných,“ tvrdí Sapák.

Na konferenci se tak diskutovalo spíše o tom, jak bude vypadat provoz vily po jejím novém otevření. „Hned na místě také vznikl mezinárodní tým, který se bude na opravách podílet a jednou za půl roku se sjede do Brna, aby zhodnotil to, jak opravy pokračují,“ podotkla vedoucí samostatného oddělení vila Tugendhat Muzea města Brna Iveta Černá.

Podle Rychnovské by opravy měly začít už letos na podzim, aby město stihl přísný harmonogram památkářů.

„Na základě této dokumentace jsme získali stavební povolení. A nyní jsme tak o kus dál a naším cílem je začít opravovat vilu podle harmonogramu, který nám určili památkáři. Příští rok v březnu musíme mít opravené terasy. Nedovedu si představit, že by se to nepovedlo. Nyní tak musíme vybrat dodavatele,“ doplnil Rychnovský.

Podle něj vyjde oprava asi na 160 milionů korun. „Podali jsme ale žádost o evropské peníze a můžeme tak získat až 120 milionů,“ doplnil Rychnovský.

Po opravě jedné z největších památek je také možné, že se kapacita návštěv sníží. „Každý rok máme návštěvnost kolem pětadvaceti tisíc lidí a nechceme, aby dům byl přetížený a uškodilo mu to,“ uzavřela Černá.

MICHAL KÁRNÝ
HANA FASUROVÁ