Vleklé řízení a spory ohledně rekonstrukce vily Tugendhat má vyřešit mezinárodní konference odborníků na moderní architekturu, kterou svolalo Brno na středu na Novou radnici. Hlavní částí programu je představení projektu firmy Omnia, který vzešel před několika lety z chybné soutěže. Město jej totiž chce k plánované rekonstrukci vily použít. Někteří odborníci však konferenci za zhruba půl milionu korun nepovažují za nezávislou.

Na město kvůli opravám vily tlačí památkáři i organizace Unesco, v jejímž seznamu je vila Tugendhat zapsaná jako jediná z českých památek moderní architektury. Nyní mají do Brna přijet odborníci z Rakouska, Německa, Švýcarska či Španělska, aby o opravách vily diskutovali. „Našim cílem je, aby se konečně začala řešit patová situace, do které se rekonstrukce vily dostala. Sezvali jsme na mezinárodní konferenci odborníky, z nichž každý má zkušenost s rekonstrukcí moderních památek,“ uvedla Iveta Černá z Muzea města Brna, které má správu vily a organizaci konference na starosti.

Na konferenci chce nechat město odborníkům posoudit projekt firmy Omnia, vzešlý ze soutěže, kterou loni zrušil Úřad pro hospodářskou soutěž. „Chceme jej nechat prozkoumat z hlediska kvality. Město projekt koupilo za devět a půl milionu a chce vědět, jestli může postupy v něm zmiňované použít k rekonstrukci vily,“ vysvětlil náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Podle něj město nemůže opravy vily dále odkládat. „Památkáři nám dali termíny a my je musíme dodržet,“ upozorňuje Rychnovský.

Architekt Jan Sapák, který v roce 2004 chybný tendr napadl, má pochyby ohledně nezávislosti konference. „Konference by měla být nepředpojatá. Zřetelně více jejich účastníků jsou osoby, které můžeme stěží nebo dokonce vůbec považovat za nezávislé,“ tvrdí Sapák, který kritizoval v minulosti projekt Omnie zčásti proto, že naddimenzoval cenu oprav. Podle něj je většina účastníků přímo nebo nepřímo spojených s projektem, vzešlým z chybné soutěže. Přesto se konference podle něj účastní několik zahraničních specialistů na moderní architekturu. „Arthur Ruegg je odborník na dílo Le Corbusiera, Ruggero Tropeano má zase na kontě obnovu moderní architektury ve Švýcarsku a Fernando Ramos se zabýval obnovou Miesova německého pavilonu v Barceloně,“ vypočítává světové kapacity Sapák.

Podle Černé by jeden z výstupů konference mohlo být vytvoření odborné komise, která by na obnovu vily dozírala. „Specialisté mezinárodní expertní komise by zde mohli uplatnit své zkušenosti z obnovy světové moderní architektury,“ říká Černá.

Na středeční konferenci se objeví také nejmladší dcera stavebníků firmy Daniela Hammer-Tugendhat a její manžel Ivo Hammer, který od roku 2003 vedl ve vile průzkumné restaurátorské práce. Vídeňská kunsthistorička má obavy o osud vily kterou nechali vystavět její rodiče.