„Podle původního záměru měl jít výnos na obnovu zeleně po předloňské říjnové sněhové kalamitě, ale nakonec jsme se vzhledem k zemětřesením v Japonsku rozhodli použít část peněz právě na pomoc při likvidaci ničivých následků této katastrofy. Druhá polovina výtěžku pak poputuje na rozvoj spolupráce Evropského výtvarného centra Sněženka ve Smržovce a Domova Maxov,“ přiblížil starosta pořádající Desné Marek Pieter.

Patronem je Tomio Okamura

Zvláštním patronem letošního jubilejního ročníku bude Tomio Okamura, který se jako host zúčastní sobotní aukce. „Sami jsme ho kontaktovali, abychom zjistili, jaká pomoc Japonsku je nejefektivnější. A pomáhal nám,“ říká desenský starosta.

Zatím rekordní sumu vynesla aukce v roce 2008, kdy lidé nakoupili sochy a plastiky za úctyhodných 174 tisíc korun. Tehdy byl navíc k vidění i zatím nejnapínavější dražební souboj. Čtyři zájemci se celých dvacet minut přebíjeli o sochu Dívka z hor autora Tibora Matúze. Dvacetitisícová vyvolávací cena se nakonec vyšplhala až na 37 tisíc korun.

Aukce se vyplatí

Loni aukce vynesla 72 tisíc korun, které putovaly na konto jabloneckého Českého červeného kříže. Z patnácti vzniklých soch se za nejvyšší částku 15 tisíc korun podařilo vydražit Terosaura místního autora Zdeňka Franze. Ten tehdy Deníku řekl, že skutečná hodnota jeho díla by se pohybovala kolem 25 tisíc korun.

A právě to je jeden z taháků aukce. „Koupě dřevosochařského díla v dražbě se lidem určitě vyplatí víc, než si nechat artefakt vysochat na zakázku,“ říká Marek Pieter.

Bohatý kulturní program

Součástí velké dřevosochařské akce je tradičně bohatý kulturní program. Od pátku budou mít návštěvníci sympozia možnost obdivovat a případně si i vyzkoušet práci italského uměleckého kováře nebo zhlédnout postup výroby dekoračního skla. Víkendové finále celé akce pak v pátek ve 20 hodin zahájí koncert rockové skupiny Mandragora.

Kulturní a doprovodný program bude pro malé i velké návštěvníky připraven také v sobotu. Na pořadu dne budou pohádky, chráněná rukodělná dílna, prezentace školy bojových umění a sportů SOSHIKI Tanvald, terapeutická bubenická dílna a chybět pochopitelně nebudou ani ukázky japonské kultury. Samotná veřejná aukce zhotovených soch začíná v sobotu v 18 hodin.

JAN VRABEC