Miloš Urban odpovídal ve čtvrtek 19. února od 11. hodin. Otázky a odpovědi čtěte ZDE!

Jeden z nejpozoruhodnějších současných českých spisovatelů Miloš Urban se narodil r. 1967 v Sokolově. Část dětství prožil na československé ambasádě v Londýně. V letech 1982-86 studoval na gymnáziu v Karlových Varech. Poté vystudoval moderní filologii (zaměření na literaturu) na katedrách anglistiky a nordistiky na FF UK v Praze (1986-92) a rok pobyl na stáži na Oxfordské univerzitě. Od r. 1992 do r. 2000 pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta. Od r. 2001 vykonává podobnou práci v Argu. Žije v Praze.

Dosud vydané Urbanovy romány a novely (Poslední tečka za Rukopisy, Sedmikostelí, Hastrman, Paměti poslance parlamentu, Stín katedrály, Michaela, Santiniho jazyk, Pole a palisáda a Lord Mord) vzbudily velký čtenářský a kritický ohlas nejen u nás, ale i v zahraničí.

Román Hastrman obdržel cenu Magnesia Litera za prózu roku 2001. V roce 2007 vyšel soubor Urbanových povídek pod názvem Mrtvý holky.
Novela Pole a palisáda vznikla jako první český příspěvek do mezinárodního projektu Mýty, iniciovaného britským nakladatelstvím Canongate, a byla v české verzi této edice nejúspěšnější.

Román Sedmikostelí byl zatím přeložen (či je překládán) do řady cizích jazyků (mj. španělština, italština, francouzština, němčina, holandština, polština, ruština …), na španělském a jihoamerickém trhu se až překvapivě dobře zavedl a prodalo se ho tam přes 50 000 výtisků.