Autor je dosud neznámý, přestože odborníci Národní knihovny ČR po něm usilovně pátrají a věnují mimořádnou pozornost všem dostupným dokumentům, jež by mohly odkrýt identitu autora.

Autor je zatím neznámý

Původně německá část Karlovy univerzity, později kanceláře sekretariátu Národní technické knihovny, to jsou ona místa v prostorách Národní knihovny ČR, kterým je nyní věnována velká pozornost.

Freska je inspirovaná Čínou

„Malby můžeme časově datovat do konce 18. století, kdy byla velmi módní vlna námětů, inspirovaných Čínou – její krajinou, stromy a do toho lehce zasazených figur. Restaurátorský zásah byl velice komplikovaný. Malba se nedochovala v plném rozsahu, celoplošně, ale ve fragmentárním stavu – tedy jen několik jejich částí. Aby bylo dosaženo konkrétní vizuální podoby, bylo prováděno scelování retušemi a následně se začaly tyto celky spojovat pomocí napodobivých retuší do celistvých kompozičních celků,“ uvedl Jan Vojta, člen poradního týmu pro revitalizaci Klementina.

Zajímavostí je, že na již zmíněné německé univerzitě a pravděpodobně v prostorách, kde byla nalezena freska, přednášeli mj. Ernst Mach, světoznámý německý fyzik a Albert Einstein.

Návštěvníci ji uvidí až po dokončení rekonstrukce

Zpřístupnění zmíněné místnosti v nejbližší době vedení Národní knihovny neplánuje. „V rámci revitalizace probíhají v Klementinu další výzkumy a sondáže. Netušíme, zda a jaké další fresky se skrývají pod malbami. I z důvodů těchto dalších prací a stavebních úprav nebudeme jednotlivé místnosti zpřístupňovat veřejnosti postupně, ale až jako jeden celek,“ vysvětluje Tomáš Böhm, generální ředitel Národní knihovny ČR.

(zdroj: Národní knihovna ČR)