Pokud se nemýlím, časopis Kult s obdobnou tematikou vychází v Německu. To vás inspirovalo?

Ano, vyvolal ve mně pocit, že něco takového bych rád dělal. Připomněl mi to krásné z mládí, čím jsem žil nebo po čem jsem toužil. Počínaje Vinnetouem přes dlouhé vlasy, které jsem nesměl nosit, až po výrobky, co jsem vídával jen v Tuzexu.

Byla nutná složitá jednání, abyste mohl používat v České republice stejný název?

Sedl jsem do auta a vyjel do Stuttgartu, abych se seznámil se šéfem Kultu, který vychází ve všech německy mluvících zemích a tematicky se věnuje celé Evropě. Vydavatel se jmenuje Fabian Leibfried a okamžitě jsme si padli do oka, přestože nás dělí jistá vzdálenost a kulturní bariéra. Vůbec nerozhodovalo, že Německo žilo ve druhé polovině minulého století úplně jinak než Československo. Prostě jsme si rozuměli. Chcete příklad?

Mohla to být zajímavá konverzace…

Určitě. A ve fantastické shodě. Já jsem řekl ABBA – a on na to Boney M. Já povídám Vinnetou – a on pochopitelně odpověděl Old Shatterhand. Já říkám Smokie – a pan Leibfried odvětil Sweet. Mnohý Čech nebo Slovák by jistě odpověděl stejně nebo podobně. Obchodní jednání, abychom mohli používat stejný název časopisu, byla samozřejmě složitější.

Je–li retro pro nás i německé čtenáře tak podobné, znamená to, že český a slovenský čtenář najde ve vašem časopise tytéž články?

Z větší části, dejme tomu ze dvou třetin, je náš Kult zcela původní a plný vlastních materiálů. Jen z menší části využíváme překlady německých textů, které však zařazujeme po mnohdy velmi výrazných úpravách. Německá žurnalistika je totiž poměrně značně odlišná od české a slovenské, takže články v pouhém doslovném překladu by nejspíš našim čtenářům připadaly nezvyklé, zvláštní či dokonce málo přehledné. A také nemůžeme vycházet z toho, co znal člověk v tehdejší takzvané západní Evropě. Tady mnohé značky aut nejezdily, mnohá muzika se nehrála ani nebyla k sehnání, mnohé filmy se nepromítaly.

Čím vás témata z nedávné minulosti přitahují natolik, že jste založil Kult? Říkáte krásné vzpomínky, ale to by asi na tak rozsáhlý projekt nestačilo…

Souhlasím, nejde žít jen vzpomínkami. Ale zároveň podtitul časopisu zní „Na vzpomínky nemůžete zapomenout“. Mne láká a fascinuje připomínat sobě – a samozřejmě hlavně dalším lidem – naprosto běžný život, který žili a na který už třeba zapomněli. Na to, jak vypadal konkrétní nezapomenutelný obchod, jak vycházely každý čtvrtek nové knížky, jak vypadaly bankovky, kterými jsme platili.

Někomu se možná na dobu šedesátých až osmdesátých let nebude chtít vzpomínat.

Pravá chvíle zdůraznit něco podstatného. Kult není o politice, o té se píše jinde, ani o hvězdách, které všichni znali a znají dodnes, protože jsou stále vidět a píše se o nich také jinde. Kult je o obyčejném životě! Kdo by namítl, že připomínáme dobu, ve které jsme byli sevřeni krunýřem, dovolím si namítnout, že i tak jsme museli žít každodenní život. A ten chce Kult připomínat z té lepší stránky.

Prosím alespoň o příklad té lepší stránky…

Přece nebylo špatné jezdit na dovolenou do Tater, kultem byly Zlaté Písky. Anebo úplně odjinud – kultovní film Helga i u nás poprvé otevřel intimní tabu a ukázal třeba porod dítěte. Vše se navíc snažíme popisovat s nadhledem, a když se to hodí, tak i s humorem.

O čem všem si v časopise přečteme?

Od A do Z o všem z onoho běžného života takzvaně obyčejného člověka. Na co jsme se dívali v televizi, na co jsme chodili do kina, jaké byly časopisy, knížky, hudba, automobily, motocykly, móda, lahůdky. Ale budeme psát i o lidech, kteří byli kdysi známí a dnes patří mezi pozapomenuté. V Kultu nedominuje jedno téma. Jsme a chceme být netypický lifestylový časopis, který se věnuje 60. až 80. létům.

Vydavatelství je v Plzni. Kde bude Kult k dostání?

V celém Československu, protože v popisované době jsme byli jedním státem. Články, které se týkají slovenských reálií, budou ve slovenštině, ostatní v češtině.

Kulty existují od nepaměti. Budete se věnovat i vzdálenější historii?

Vzdálené časy, byť sebekultovnější, ponecháme historikům. Spíš mám pocit, že se chtě nechtě budeme přibližovat současnosti. Než vydáme nějaký článek, už se stane podobně kultovním něco, co se zrodilo například na počátku devadesátých let.

Jak často hodláte časopis vydávat a  které čtenáře chcete především oslovit?

Kult by měl vycházet čtvrtletně. I to je myslím dost velký úkol a pro čtenáře doba tak akorát mezi jednotlivými čísly. Prestižní německý Kult je pololetník. A oslovit chceme především ty, kdo popisovanou dobu pamatují. To jsou podle nás muži nad pětačtyřicet. Také ženy si jistě najdou svá témata. Ale možná jsme se v odhadu netrefili, třeba nás mile překvapí, že časopis bude zajímat i ty, co ony doby nepamatují.

Už chvíli mluvíte v množném čísle. Máte tedy zřejmě okruh spolupracovníků.

Ano, a všechny nás práce moc baví. Leckdy si už nepamatujeme, co bylo včera, ale detaily z roku 1975 máme v paměti stále dokonale. Navázali jsme velmi úzkou spolupráci s Českou televizí, kde mi generální ředitel Jiří Janeček umožnil přímé spojení na velmi sledovaný pořad Retro, kontakty hledáme i ve Slovenské televizi. Už je naším spolupracovníkem předseda syndikátu slovenských novinářů Peter Kubínyi či Michal Petrov, duchovní otec pořadu Retro v České televizi. Šéfredaktorem Kultu je Plzeňan Petr Mazný, kterého mnozí znáte z nakladatelství Starý most a jako historického šermíře. Já jsem vydavatelem a autorem části článků. Ale zdůrazním, nejde o projekt padesátníků! Naší hlavní grafičce je jen něco málo přes dvacet!

Uvažujete o tom, že by Kult nabízel v budoucnu vedle tištěné podoby například setkání s fanoušky, spolupodílel se na pořádání kultovních akcí, zkrátka byl tam, kde něco nezapomenutelného z minulosti stále žije?

O tom všem uvažujeme. První, co nás v tomhle směru čeká, je setkání se skupinou Smokie při jejím březnovém plzeňském koncertu. Náš německý partner chce připravovat společné kultovní akce na obou stranách hranice.

Setkal jste se již během přípravy prvního čísla s něčím naprosto zvláštním, unikátním, s něčím, o čem se možná téměř neví?

Setkal jsem se s člověkem, který vlastní dvacet tisíc gramofonových desek, vesměs reklamních a výhradně z české produkce. Nebo jsem si sáhl na vůz Ford Mustang Eleanor, který je známý z filmu 60 sekund s Nicolasem Cagem. Bylo vyrobeno pouze deset kusů a dochovalo se jich osm. Také jsem netušil, že Edgar Wallace byl nejplodnějším autorem detektivek na světě. Tenhle časopis je strašně krásné objevování.

Co všechno vůbec obsahuje první český Kult s datem vydání 15. února?

Představuje filozofii časopisu, dominantní je Mayománie, která přináší vše o Karlu Mayovi včetně plakátu Pierra Brice v roli Vinnetoua. Část patří muzikantům z odlišných žánrů – Jiřímu Langovi a Standovi Hložkovi, další je věnována už zmíněnému Fordu Mustang Eleanor a jiná zase nezaměnitelnému vozidlu Volkswagen Bus. Píšeme o tom, že Jaroslav Pouzar získal jako jediný český hokejista tři prsteny, představujeme komiksy české i evropské od Asterixe po Kapitána Klosse. A také se mi moc líbí články o tom, co to byli Igráčci a jak se nakupovalo v Jednotě. A další o prvním českém supermanovi Juraji Višném, o Tatrách, o kofole i kofile, o časopisu Bravo. Rubrika Kalendárium se chce věnovat vždy jednomu konkrétnímu roku.

Hodláte nacházet také „kulty“ řekněme regionální, v konkrétních místech v Čechách, na Moravě a na Slovensku?

Právě o to jde! Kult vychází v Plzni, ale je o celém Československu. Víte třeba, že V klub v Bratislavě byl opravdu velmi kultovní, že tam pravidelně chodili takový Hammel nebo Varga? A co Masné krámy v Českých Budějovicích? A jistě takové kulty mají také v Hradci Králové, Pardubicích, Liberci, Olomouci, Košicích… Na tohle objevování se těším!

A dejme tomu na Chodsku?

Přímo o tom jsem nepřemýšlel. Ale počkejte, co Chodské slavnosti? A keramika, která se vyvážela do světa? A samotný hraniční přechod Folmava…

A na závěr – může přijít s inspirací i sám čtenář?

Budu moc rád! Přivítám každého, kdo přijde s nápady, dodá fotografie, tipy, texty. Už se čtenáři ozvali. Dokonce čtenářky. Zajímá je retro, co se týká líčení, proslulých „živých květů“, které se dělaly v Karlových Varech. Jiní si zase chtějí přečíst o tom, jaký byl kdysi tamní Grandhotel Pupp nebo jak se lyžovalo na sjezdovce v Harrachově. Ale ať si každý, kdo má zájem, přečte Kult a ozve se.