Muzejníci ve spolupráci s výtvarníky „rozjeli“ již před časem tzv. živou zeď. U supermarketu na náměstí na zdi naleznete spoustu básniček a neustále přibývají další. Nyní však mladí výtvarníci přišli s dalším nápadem. Těsně před opravou hotelu tu vytvořili zhruba šestnáct děl. „Chtěl jsem využít chvíli, kdy po dlouhých letech hotel čeká rekonstrukce, ale ještě pořád tu není zednicky hrábnuto. Cokoliv tady vytvoříme, lidé uvidí a bude to něco, co vzniká teď a už nikdy jindy,“ řekl Jiří Sehnal, iniciátor setkání ve Slavii. Sám se pustil do malby na psychologické téma, ztvárnil pojetí dialogu.Ve Slavii je duch Svitav

Jiří Sehnal zlatou éru Slavie nepamatuje, na to je příliš mladý. „Ve Slavii je duch Svitav. A věřím, že ten duch přejde do obrazů, které tady vzniknou. Slavii už jako hotel nepamatuji, ale sám sebe beru jako Svitaváka. Cítím v ostatních lidech, že mají ke Slavii silný citový vztah,“ uvedl Sehnal.

V pátek přišly do starého hotelu desítky lidí. Vzpomínali na mládí a večírky ve Slavii. „Tady jsme tancovali s manželkou a tamhle byl bar. Kéž by se to vrátilo, teď ve městě chybí pořádný hotel,“ řekl Jan Nováček. Zdevastované interiéry mnohé návštěvníky překvapily. „Slavii si samozřejmě pamatuji, ale dneska na mě působí hodně tragicky. Za světla to vypadá opravdu hrozně, všechno je otlučené a vybydlené. Jako studentka jsem tady tancovala, chodili jsme sem na tanečky a také vím něco o jeho historii. Měl spojitost s Oskarem Schindlerem,“ sdělila Blanka Čuhelová, ředitelka svitavského muzea.

Hotel Slavia měl dobré jméno v celé republice. A návštěvníci města na něho nezapomínají ani dneska. „Turisté se občas po hotelu Slavia ptají a chtějí se v něm ubytovat,“ potvrzuje Čuhelová.

Venkovní galerie

Obrazy, které vznikly v pátek pod rukama mladých umělců, nezůstanou nikde ve skříních. Již za dva týdny, v pátek druhého září, je výtvarníci instalují do uličky Pod Věží. Vznikne tak unikátní venkovní galerie.

„Venkovní prostor je inspirativní i pro další lidi, kteří tvoří. Snažíme se, aby vzniklo místo, kde se člověk potká s uměním,“ vysvětlil Jiří Sehnal. Z vandalů strach nemají. Ti se zatím totiž nepodepsali ani na zdi s básněmi na svitavském náměstí. Obrazy zůstanou v uličce neomezenou dobu. „Nechceme je sundávat. Naopak věřím, že příští rok přibudou další díla,“ dodala Blanka Čuhelová.

Vernisáž děl v uličce se uskuteční v pátek 2. září v 19 hodin. Od 20 hodin bude pak následovat na náměstí koncert Anny K.